Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Motorové pily při kácení stromu probudily kolonii netopýrů v dutině. Radnice za to dostala tučnou pokutu

Čtvrt milionu korun. Takovou pokutu dala Česká inspekce životního prostředí radnici v Bohumíně za to, že nechala skácet strom, ve kterém v té době zimovala kolonie chráněných netopýrů.

Dřevorubci se do letitého dubu v parku Petra Bezruče pustili letos v lednu. Tahové zkoušky prokázaly, že strom by mohl být nebezpečný. Kolem motorových pil však z dutiny začali vylétat probuzení netopýři. Svým křikem upoutali pozornost lidí, kteří přivolali ochranáře. Těm se podařilo všechny netopýry zachránit.

“V zimě, když jsme zjistili, že v tom stromě je asi kolem 50 či 60 netopýrů rezavých, tak jsme zvažovali, co s nimi udělat, jak je zachránit. Napadlo nás celý ten strom zabalit do izolačním materiálem, aby to přežili. Udělali jsme jim tam výletové otvory. Když jsme to potom zjara otevřeli, ještě spali. Při druhém otevření v létě už tam nebyli, takže všichni zdárně kryt opustili," řekl TV Polar bohumínský specialista na ochranu netopýrů Josef Wagner.  

Radnice považuje pokutu za nespravedlivou. 

“Nic nenasvědčovalo tomu, že by se ve stromě měli netopýři nacházet. To se odhalilo až při samotném kácení. Postup České inspekce životního prostředí se nás velmi dotýká a pokutu považujeme za nespravedlivou. Pro životní prostředí děláme v Bohumíně maximum. Když zateplujeme městské domy, tak v nich budujeme hnízda pro rorýse, pro netopýry, což nás ročně stojí statisíce. Kdyby v parku na někoho z lidí spadl ten nepokácený strom a zranil je, tak by zodpovědnost nenesla ČIŽP, ale město," reagovala mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová. 

Podle ochránařů není jednoduché zjistit, zda je dutina stromu obydlená.  

“Celá ta záležitost je nešťastná, protože zjistit, zda tam ti netopýři jsou nebo nejsou je opravdu velmi složité. Když dnes echolokátorem změříme, že tam nejsou, tak oni přiletí zítra pravdu ty stromy jsou důležité když já dnes a nebudou tam oni klidně mohu přijet zítra a mohou v tom stromě pak být,” dodal Josef Wágner. 

Radnice se rozhodla proti pokutě nebránit. Její polovina se totiž vrátí zpátky do ekologie ve městě. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků