Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strážníci řeší, zda mají pravomoc kontrolovat u psů čipy. Někde s kontrolami přestali

Přestože nad nezodpovědnými pejskaři visí hrozba vysoké pokuty, pokud nenechají svého psa očipovat, riziko, že nějakou pokutu skutečně dostanou, je paradoxně mnohem menší, než když zákon neplatil. Strážníci v regionu totiž přestali čipy kontrolovat.

Přestože nad nezodpovědnými pejskaři visí hrozba vysoké pokuty, pokud nenechají svého psa očipovat, riziko, že nějakou pokutu skutečně  dostanou, je paradoxně mnohem menší, než když zákon neplatil. Strážníci v regionu totiž přestali čipy kontrolovat. 

Pokutu až 50 tisíc korun může dostat majitel psa, který podle novelizovaného zákona nenechal svého psa očipovat. Opatření sice míří především na množírny psů, velký rozruch však vyvolalo i mezi běžnými pejskaři. Ti se už dříve setkávali s častými kontrolami čipů ve městech, kde to umožňovaly místní vyhlášky. Paradoxně, právě kvůli novelizovanému zákonu však tyto vyhlášky radnice zrušily a někde strážníci přestali čipy kontrolovat, protože jim tato činnost už nepřísluší. 

V Českém Těšíně situaci vyřešili povinnou registrací psa po očipování. 

“V Českém Těšíně máme od 1. ledna 2020 platnou obecně závaznou vyhlášku o povinnosti vedení evidence trvalé označených psů, takže my vlastně budeme kontrolovat, zda je přihlášený k té naší evidenci, kde chovatel má povinnost do 30 dnů od čipování takového psa u nás zaevidovat. V případě, že nemá zaevidovaného psa, tak se dopouští přestupku. V případě, že nebude mít načipovaného psa, tak bychom tento přestupek postupovali správnímu orgánu,” řekl ředitel městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

“V Bohumíně to funguje tak, že pokud vidíme volně pobíhajícího psa, tak se to pokusíme, pokud nemá známku, zkontroloval čipem, popřípadě zjistíme podle toho, komu pes patří z  evidence a vyrozumíme majitele psa,” dostal strážník MP Bohumín. Například v Bohumíně zjišťují čipy jen u nalezených psů.

Podle Státní veterinární správy však mohou čipy u psů kontrolovat i strážníci.

“Kontrola, zda pes je očipovaný a navakcinovaný proti vzteklině, patří Státní veterinární správě na území celé České republiky. V těch místech, kde existují obecně závazné vyhlášky, které se týkají povinného čipování psů na území obce, mohou tuto povinnost kontrolovat strážníci,” vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. 

Čipy výrazně pomohly v dohledávání majitelů zaběhnutých psů. Ještě vyšší úspěšnost by mohla zajistit jednotná databáze, která však bude zřejmě nejdříve za dva roky. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy