Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Unikáty vyrobené z materiálu nakradeného v železárnách jsou k vidění na výstavě Werkfušky

Mnozí Třinečané si to pamatují, jako by to bylo dnes. Na výstavě v místním muzeu vzpomínají, jak za socialismu tajně pronášeli tuny materiálu, ze kterého pak doma vyráběli nejrůznější věci. V obchodech by si je tenkrát často ani koupit nemohli.

Ani přísný pohled a namátkové kontroly Závodní stráže Třineckých železáren kdysi za socialismu nedokázaly zaměstnancům zabránit ve vynášení rozličného materiálu, ze kterého pak doma vyráběli všelijaké užitečné pomocníky nebo dokonce umělecká díla či dárkové předměty. Některé teď lidé půjčili Muzeu Třineckých železáren.

“Naše třinecké muzeum vystavuje werkfušky. V podstatě je to výstava, která vzdává hold kutilství. Máme tady hlavně zastoupeny léta 70. a 80. To byla doba, kdy lidé opravdu neměli možnost zakoupit všechno, co máme dnes normálně v obchodech. O tom všem tato výstava vypovídá. Můžeme tady najít od těch nejmenších předmětů až po lisy, drtiče, štěpkovače, což jsou velké předměty a nabídnut byl i traktor, řekla pracovnice muzea Lenka Poncarová. 

“Neskutečné, opravdu neskutečné. My jsme mysleli, že něco vyfotíme, ale nebudeme to fotit. Pošleme všechny, aby tady přišli se podívat. Prostě super,” hodnotila návštěvnice expozice. 

Výstava Werkfušky se u veřejnosti setkala s velkým zájmem. Muzem proto expozici prodloužilo až do 6. května.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy