Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji bylo v lednu nejčistší ovzduší v Česku, pomohlo tomu počasí i ekologická opatření

Celý MS kraj |

Rok 2019 byl co se týká kvality ovzduší přelomový. Rozptylové podmínky byly hlavně v zimních měsících příznivé, bylo málo inverze a situací se zhoršenými rozptylovými podmínkami. Z toho je jednoznačně zřejmé, že nejen ekologická opatření kraje, ale hlavně příroda pomohla vynikající kvalitě ovzduší na Ostravsku.

V České republice sleduje kvalitu ovzduší sto monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Čtvrtina z nich je v MS a Olomouckém kraji. K nim přibývají stanice s manuální obsluhou a také stanice Zdravotního ústavu.  “Díky spolupráci s MS krajem a dotacím, které dává na monitoring, se nám podařilo od roku 2009 pokrýt i lokality které předtím nebyly prověřeny,” doplnila Blanka Krejčí, vedoucí  oddělení kvality ovzduší, Český hydrometeorologický ústav Ostrava.

“Zaznamenali jsme za pět let nejlepší výsledky, na stanicích není překračován roční průměr, jen co se týká denního limitu, těch 35 překročení, ty nebyly dodrženy v Radvanicích. V roce 2018 bylo 39 smogových situací, v roce 2019 pouze pět," dodala Lucie Hellebrandová, Centrum hygienických laboratoří, Zdravotní ústav Ostrava.   

 Výborná kvalita ovzduší převládala i letos v lednu, kdy nebyla vyhlášena žádná smogová situace kvůli nadlimitní koncentraci suspendovaných částic PM10. V  MS kraji byly naměřeny nejlepší hodnoty z celého Česka. “Způsobily to meteorologické podmínky, přechody front a převažující jihozápadní proudění. V zimním období se setkáváme častěji s tím, že v naší oblasti převažují inverzní situace, kdy přichází spíše severovýchodní proudění, situace se stabilním zvrstvením atmosféry, to vše v letošní zimě nevidíme a navíc nám tady fouká vítr o vyšších rychlostech z jihozápadu. V roce 2019 byly na území MS a Olomouckého kraje byly historicky hodnoty nejnižší od roku 1989, naposledy byly tak příznivé hodnoty naměřeny v r. 1998 a 1998, kdy znečištění dosahovalo minimálních hodnot,” uzavřela B. Krejčí. 

Roční zákonný limit je 40 mikrogramů na metr krychlový pro prach velikosti PM10, denní limit je 50 mikrogramů/M3 a ten nesmí být překročen více jak 35x v roce. Velikost polétavého prachu PM10 je 10 mikrometrů a lidské oko ho nevidí.  Takové a větší prachové částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují  závažné zdravotní obtíže. Naopak menší částice než 10 µm se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. “Nemocnost je tady vyšší než ve zbytku republiky, ale situace se mění. Sousta průmyslových podniků tady skončila nebo omezila výrobu, povedli ta ostatní opatření pro snížení znečištění ovzduší a ta další onemocnění rakoviny apod., tak to uvidíme až pět až deset let, v těchto případech jde o dlouhodobé procesy,” řekla Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava.

 “Máme k dispozici data třeba z roku 1985, kdy už jsme proměřovali kvalitu ovzduší v Ostravě. V Ostravě.Porubě, o které se říká, že to je nejčistší městská část, se naměřil roční průměr 85 mikrogr/m3 a dnes, když měříme, se pohybuje kolem 20 mikrogr/m3.  Kdybychom se podívali na maximální koncentrace, které byly v r. 1985 - 85 naměřeny, byla běžná maximální koncentrace 700 mikrogr/m3, dnes naměříme 180...150 mikrogr/m3 apod.” upřesnila Lucie Hellebrandová.

MS kraj má v rámci Česka místa s nejlepší kvalitou ovzduší, jsou to Zlaté Hory a Karlova Studánka, naopak Radvanice a  Věřňovice mají nejčastěji zhoršené rozptylové podmínky. Ty jsou podstatným, ale ne jediným faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší. Za jeho znečištěním stojí lokální topeniště, a to i z Polska, doprava a velké průmyslové podniky. Také proto kraj, Ostrava, ale i další města regionu zavádějí řadu opatření pro zlepšení kvality ovzduší.  “Od roku 2012 do r. 1919 se již vyměnilo 16 ris. nevyhovujících kotlů, máme připravené peníze na výměnu dalších 8 tisíc kotlů. I doprava, zvláště v určitých lokalitách má významný podíl na znečištění ovzduší, a proto jsme přistoupili k nadlimitnímu čištění. Do čištění silnic jsme investovali skoro 27 mil. korun a samozřejmě investujeme i do nízkoemisní dopravy. MS kraj včetně příspěvkových organizací vlastní a nakupuje elektromobily, máte také vozy na CNG a hybridy. V MSK je 72 dobíjecích stanic a stále se řeší další,” prozradila Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana.

Praktické informace o znečištění ovzduší jsou k dispozici na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a aktuální denní informace o rozptylových podmínkách se lidé dozví na speciální telefonické lince 900 300 900 nebo 900 309 056. 

Nahlásit chybu


Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

V MS kraji bylo v lednu nejčistší ovzduší v Česku, pomohlo tomu počasí i ekologická opatření
Vydáno 10. března 2020 9:25, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Rok 2019 byl co se týká kvality ovzduší přelomový. Rozptylové podmínky byly hlavně v zimních měsících příznivé, bylo málo inverze a situací se zhoršenými rozptylovými podmínkami. Z toho je jednoznačně zřejmé, že nejen ekologická opatření kraje, ale hlavně příroda pomohla vynikající kvalitě ovzduší na Ostravsku.

V České republice sleduje kvalitu ovzduší sto monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Čtvrtina z nich je v MS a Olomouckém kraji. K nim přibývají stanice s manuální obsluhou a také stanice Zdravotního ústavu.  “Díky spolupráci s MS krajem a dotacím, které dává na monitoring, se nám podařilo od roku 2009 pokrýt i lokality které předtím nebyly prověřeny,” doplnila Blanka Krejčí, vedoucí  oddělení kvality ovzduší, Český hydrometeorologický ústav Ostrava.

“Zaznamenali jsme za pět let nejlepší výsledky, na stanicích není překračován roční průměr, jen co se týká denního limitu, těch 35 překročení, ty nebyly dodrženy v Radvanicích. V roce 2018 bylo 39 smogových situací, v roce 2019 pouze pět," dodala Lucie Hellebrandová, Centrum hygienických laboratoří, Zdravotní ústav Ostrava.   

 Výborná kvalita ovzduší převládala i letos v lednu, kdy nebyla vyhlášena žádná smogová situace kvůli nadlimitní koncentraci suspendovaných částic PM10. V  MS kraji byly naměřeny nejlepší hodnoty z celého Česka. “Způsobily to meteorologické podmínky, přechody front a převažující jihozápadní proudění. V zimním období se setkáváme častěji s tím, že v naší oblasti převažují inverzní situace, kdy přichází spíše severovýchodní proudění, situace se stabilním zvrstvením atmosféry, to vše v letošní zimě nevidíme a navíc nám tady fouká vítr o vyšších rychlostech z jihozápadu. V roce 2019 byly na území MS a Olomouckého kraje byly historicky hodnoty nejnižší od roku 1989, naposledy byly tak příznivé hodnoty naměřeny v r. 1998 a 1998, kdy znečištění dosahovalo minimálních hodnot,” uzavřela B. Krejčí. 

Roční zákonný limit je 40 mikrogramů na metr krychlový pro prach velikosti PM10, denní limit je 50 mikrogramů/M3 a ten nesmí být překročen více jak 35x v roce. Velikost polétavého prachu PM10 je 10 mikrometrů a lidské oko ho nevidí.  Takové a větší prachové částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují  závažné zdravotní obtíže. Naopak menší částice než 10 µm se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. “Nemocnost je tady vyšší než ve zbytku republiky, ale situace se mění. Sousta průmyslových podniků tady skončila nebo omezila výrobu, povedli ta ostatní opatření pro snížení znečištění ovzduší a ta další onemocnění rakoviny apod., tak to uvidíme až pět až deset let, v těchto případech jde o dlouhodobé procesy,” řekla Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava.

 “Máme k dispozici data třeba z roku 1985, kdy už jsme proměřovali kvalitu ovzduší v Ostravě. V Ostravě.Porubě, o které se říká, že to je nejčistší městská část, se naměřil roční průměr 85 mikrogr/m3 a dnes, když měříme, se pohybuje kolem 20 mikrogr/m3.  Kdybychom se podívali na maximální koncentrace, které byly v r. 1985 - 85 naměřeny, byla běžná maximální koncentrace 700 mikrogr/m3, dnes naměříme 180...150 mikrogr/m3 apod.” upřesnila Lucie Hellebrandová.

MS kraj má v rámci Česka místa s nejlepší kvalitou ovzduší, jsou to Zlaté Hory a Karlova Studánka, naopak Radvanice a  Věřňovice mají nejčastěji zhoršené rozptylové podmínky. Ty jsou podstatným, ale ne jediným faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší. Za jeho znečištěním stojí lokální topeniště, a to i z Polska, doprava a velké průmyslové podniky. Také proto kraj, Ostrava, ale i další města regionu zavádějí řadu opatření pro zlepšení kvality ovzduší.  “Od roku 2012 do r. 1919 se již vyměnilo 16 ris. nevyhovujících kotlů, máme připravené peníze na výměnu dalších 8 tisíc kotlů. I doprava, zvláště v určitých lokalitách má významný podíl na znečištění ovzduší, a proto jsme přistoupili k nadlimitnímu čištění. Do čištění silnic jsme investovali skoro 27 mil. korun a samozřejmě investujeme i do nízkoemisní dopravy. MS kraj včetně příspěvkových organizací vlastní a nakupuje elektromobily, máte také vozy na CNG a hybridy. V MSK je 72 dobíjecích stanic a stále se řeší další,” prozradila Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana.

Praktické informace o znečištění ovzduší jsou k dispozici na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a aktuální denní informace o rozptylových podmínkách se lidé dozví na speciální telefonické lince 900 300 900 nebo 900 309 056. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019425/v-ms-kraji-bylo-v-lednu-nejcistsi-ovzdusi-v-cesku-pomohlo-tomu-pocasi-i-ekologicka-opatreni