Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji bylo v lednu nejčistší ovzduší v Česku, pomohlo tomu počasí i ekologická opatření

Celý MS kraj |

Rok 2019 byl co se týká kvality ovzduší přelomový. Rozptylové podmínky byly hlavně v zimních měsících příznivé, bylo málo inverze a situací se zhoršenými rozptylovými podmínkami. Z toho je jednoznačně zřejmé, že nejen ekologická opatření kraje, ale hlavně příroda pomohla vynikající kvalitě ovzduší na Ostravsku.

V České republice sleduje kvalitu ovzduší sto monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Čtvrtina z nich je v MS a Olomouckém kraji. K nim přibývají stanice s manuální obsluhou a také stanice Zdravotního ústavu.  “Díky spolupráci s MS krajem a dotacím, které dává na monitoring, se nám podařilo od roku 2009 pokrýt i lokality které předtím nebyly prověřeny,” doplnila Blanka Krejčí, vedoucí  oddělení kvality ovzduší, Český hydrometeorologický ústav Ostrava.

“Zaznamenali jsme za pět let nejlepší výsledky, na stanicích není překračován roční průměr, jen co se týká denního limitu, těch 35 překročení, ty nebyly dodrženy v Radvanicích. V roce 2018 bylo 39 smogových situací, v roce 2019 pouze pět," dodala Lucie Hellebrandová, Centrum hygienických laboratoří, Zdravotní ústav Ostrava.   

 Výborná kvalita ovzduší převládala i letos v lednu, kdy nebyla vyhlášena žádná smogová situace kvůli nadlimitní koncentraci suspendovaných částic PM10. V  MS kraji byly naměřeny nejlepší hodnoty z celého Česka. “Způsobily to meteorologické podmínky, přechody front a převažující jihozápadní proudění. V zimním období se setkáváme častěji s tím, že v naší oblasti převažují inverzní situace, kdy přichází spíše severovýchodní proudění, situace se stabilním zvrstvením atmosféry, to vše v letošní zimě nevidíme a navíc nám tady fouká vítr o vyšších rychlostech z jihozápadu. V roce 2019 byly na území MS a Olomouckého kraje byly historicky hodnoty nejnižší od roku 1989, naposledy byly tak příznivé hodnoty naměřeny v r. 1998 a 1998, kdy znečištění dosahovalo minimálních hodnot,” uzavřela B. Krejčí. 

Roční zákonný limit je 40 mikrogramů na metr krychlový pro prach velikosti PM10, denní limit je 50 mikrogramů/M3 a ten nesmí být překročen více jak 35x v roce. Velikost polétavého prachu PM10 je 10 mikrometrů a lidské oko ho nevidí.  Takové a větší prachové částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují  závažné zdravotní obtíže. Naopak menší částice než 10 µm se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. “Nemocnost je tady vyšší než ve zbytku republiky, ale situace se mění. Sousta průmyslových podniků tady skončila nebo omezila výrobu, povedli ta ostatní opatření pro snížení znečištění ovzduší a ta další onemocnění rakoviny apod., tak to uvidíme až pět až deset let, v těchto případech jde o dlouhodobé procesy,” řekla Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava.

 “Máme k dispozici data třeba z roku 1985, kdy už jsme proměřovali kvalitu ovzduší v Ostravě. V Ostravě.Porubě, o které se říká, že to je nejčistší městská část, se naměřil roční průměr 85 mikrogr/m3 a dnes, když měříme, se pohybuje kolem 20 mikrogr/m3.  Kdybychom se podívali na maximální koncentrace, které byly v r. 1985 - 85 naměřeny, byla běžná maximální koncentrace 700 mikrogr/m3, dnes naměříme 180...150 mikrogr/m3 apod.” upřesnila Lucie Hellebrandová.

MS kraj má v rámci Česka místa s nejlepší kvalitou ovzduší, jsou to Zlaté Hory a Karlova Studánka, naopak Radvanice a  Věřňovice mají nejčastěji zhoršené rozptylové podmínky. Ty jsou podstatným, ale ne jediným faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší. Za jeho znečištěním stojí lokální topeniště, a to i z Polska, doprava a velké průmyslové podniky. Také proto kraj, Ostrava, ale i další města regionu zavádějí řadu opatření pro zlepšení kvality ovzduší.  “Od roku 2012 do r. 1919 se již vyměnilo 16 ris. nevyhovujících kotlů, máme připravené peníze na výměnu dalších 8 tisíc kotlů. I doprava, zvláště v určitých lokalitách má významný podíl na znečištění ovzduší, a proto jsme přistoupili k nadlimitnímu čištění. Do čištění silnic jsme investovali skoro 27 mil. korun a samozřejmě investujeme i do nízkoemisní dopravy. MS kraj včetně příspěvkových organizací vlastní a nakupuje elektromobily, máte také vozy na CNG a hybridy. V MSK je 72 dobíjecích stanic a stále se řeší další,” prozradila Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana.

Praktické informace o znečištění ovzduší jsou k dispozici na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a aktuální denní informace o rozptylových podmínkách se lidé dozví na speciální telefonické lince 900 300 900 nebo 900 309 056. 

Nahlásit chybu


Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

Včera 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

K zápisům do prvních tříd došlo na Slezské 171 dětí, otevře se sedm tříd

Slezskoostravské předškoláky čekal v minulém týdnu zápis do prvních tříd. Letošní ročník byl silnější a k zápisu se tak dostavilo celkem 171 dětí. Největší zájem byl tradičně o Základní školu Bohumínská.

V Havířově začali odtahovat vozidla, která brání v čištění komunikací

Radnici v Havířově došla trpělivost s řidiči, kteří parkují v místech, kde se v konkrétní den provádí čištění komunikací. Vozidla se rozhodla odtahovat.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Rodáci vyhlásili jaro Karla Kryla, připomněli kulatá výročí jeho narození a úmrtí

Klub rodáků a přátel města vyhlásil jaro Karla Kryla. Tento čestný občan Nového Jičína se před 80 lety narodil - a před 30 lety zemřel.

Manželé Kubovi oslavili zlatou svatbu

Včera 14:20 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Velmi slavnostní atmosféra zavládla v neděli 14.4. na stonavské radnici. Manželé Kubovi tady po padesáti letech obnovili svůj svatební slib.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

Včera 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

Včera 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Auto bez řidiče se rozjelo z parkoviště do silnice. Zastavili ho dva policisté

16. dubna 2024 15:36 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Doslova ve správnou chvíli na správném místě byla dvojice policistů z dopravního inspektorátu Nový Jičín. Stáli na parkovišti v Rybí, když se před nimi najednou samo rozjelo nezabrzděné auto bez řidiče. Okamžitě vyběhli z policejního vozu a rozjeté auto zastavili vlastními silami. Zabránili tak možné nehodě, protože auto by jinak neřízeně vjelo přímo na hlavní silnici.

Většina věřitelů schválila restrukturalizační plán Liberty Ostrava

16. dubna 2024 14:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Věřitelé společnosti Liberty Ostrava schválili restrukturalizační plán. Hlasovalo pro něj více než 90 procent věřitelů, překonali tak hranici 75 procent, která je potřebná pro schválení restrukturalizace.

V MS kraji bylo v lednu nejčistší ovzduší v Česku, pomohlo tomu počasí i ekologická opatření
Vydáno 10. března 2020 9:25, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Rok 2019 byl co se týká kvality ovzduší přelomový. Rozptylové podmínky byly hlavně v zimních měsících příznivé, bylo málo inverze a situací se zhoršenými rozptylovými podmínkami. Z toho je jednoznačně zřejmé, že nejen ekologická opatření kraje, ale hlavně příroda pomohla vynikající kvalitě ovzduší na Ostravsku.

V České republice sleduje kvalitu ovzduší sto monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Čtvrtina z nich je v MS a Olomouckém kraji. K nim přibývají stanice s manuální obsluhou a také stanice Zdravotního ústavu.  “Díky spolupráci s MS krajem a dotacím, které dává na monitoring, se nám podařilo od roku 2009 pokrýt i lokality které předtím nebyly prověřeny,” doplnila Blanka Krejčí, vedoucí  oddělení kvality ovzduší, Český hydrometeorologický ústav Ostrava.

“Zaznamenali jsme za pět let nejlepší výsledky, na stanicích není překračován roční průměr, jen co se týká denního limitu, těch 35 překročení, ty nebyly dodrženy v Radvanicích. V roce 2018 bylo 39 smogových situací, v roce 2019 pouze pět," dodala Lucie Hellebrandová, Centrum hygienických laboratoří, Zdravotní ústav Ostrava.   

 Výborná kvalita ovzduší převládala i letos v lednu, kdy nebyla vyhlášena žádná smogová situace kvůli nadlimitní koncentraci suspendovaných částic PM10. V  MS kraji byly naměřeny nejlepší hodnoty z celého Česka. “Způsobily to meteorologické podmínky, přechody front a převažující jihozápadní proudění. V zimním období se setkáváme častěji s tím, že v naší oblasti převažují inverzní situace, kdy přichází spíše severovýchodní proudění, situace se stabilním zvrstvením atmosféry, to vše v letošní zimě nevidíme a navíc nám tady fouká vítr o vyšších rychlostech z jihozápadu. V roce 2019 byly na území MS a Olomouckého kraje byly historicky hodnoty nejnižší od roku 1989, naposledy byly tak příznivé hodnoty naměřeny v r. 1998 a 1998, kdy znečištění dosahovalo minimálních hodnot,” uzavřela B. Krejčí. 

Roční zákonný limit je 40 mikrogramů na metr krychlový pro prach velikosti PM10, denní limit je 50 mikrogramů/M3 a ten nesmí být překročen více jak 35x v roce. Velikost polétavého prachu PM10 je 10 mikrometrů a lidské oko ho nevidí.  Takové a větší prachové částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují  závažné zdravotní obtíže. Naopak menší částice než 10 µm se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. “Nemocnost je tady vyšší než ve zbytku republiky, ale situace se mění. Sousta průmyslových podniků tady skončila nebo omezila výrobu, povedli ta ostatní opatření pro snížení znečištění ovzduší a ta další onemocnění rakoviny apod., tak to uvidíme až pět až deset let, v těchto případech jde o dlouhodobé procesy,” řekla Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava.

 “Máme k dispozici data třeba z roku 1985, kdy už jsme proměřovali kvalitu ovzduší v Ostravě. V Ostravě.Porubě, o které se říká, že to je nejčistší městská část, se naměřil roční průměr 85 mikrogr/m3 a dnes, když měříme, se pohybuje kolem 20 mikrogr/m3.  Kdybychom se podívali na maximální koncentrace, které byly v r. 1985 - 85 naměřeny, byla běžná maximální koncentrace 700 mikrogr/m3, dnes naměříme 180...150 mikrogr/m3 apod.” upřesnila Lucie Hellebrandová.

MS kraj má v rámci Česka místa s nejlepší kvalitou ovzduší, jsou to Zlaté Hory a Karlova Studánka, naopak Radvanice a  Věřňovice mají nejčastěji zhoršené rozptylové podmínky. Ty jsou podstatným, ale ne jediným faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší. Za jeho znečištěním stojí lokální topeniště, a to i z Polska, doprava a velké průmyslové podniky. Také proto kraj, Ostrava, ale i další města regionu zavádějí řadu opatření pro zlepšení kvality ovzduší.  “Od roku 2012 do r. 1919 se již vyměnilo 16 ris. nevyhovujících kotlů, máme připravené peníze na výměnu dalších 8 tisíc kotlů. I doprava, zvláště v určitých lokalitách má významný podíl na znečištění ovzduší, a proto jsme přistoupili k nadlimitnímu čištění. Do čištění silnic jsme investovali skoro 27 mil. korun a samozřejmě investujeme i do nízkoemisní dopravy. MS kraj včetně příspěvkových organizací vlastní a nakupuje elektromobily, máte také vozy na CNG a hybridy. V MSK je 72 dobíjecích stanic a stále se řeší další,” prozradila Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana.

Praktické informace o znečištění ovzduší jsou k dispozici na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a aktuální denní informace o rozptylových podmínkách se lidé dozví na speciální telefonické lince 900 300 900 nebo 900 309 056. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019425/v-ms-kraji-bylo-v-lednu-nejcistsi-ovzdusi-v-cesku-pomohlo-tomu-pocasi-i-ekologicka-opatreni