Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horníci by měli po propuštění z OKD opět dostat měsíční příspěvek až 8 tisíc korun

Propuštění zaměstnanci ze společnosti OKD by měli mít v budoucnu opět nárok na peníze od státu. Horníci o ně přišli v dubnu roku 2018, kdy společnost OKD přešla pod státní firmu PRISKO. Ministerstvo průmyslu a obchodu teď chystá novelu nařízení o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů.

8000 korun měsíčně pro havíře, kteří pracují v podzemí a 5 300 korun pro zaměstnance na povrchu. Peníze, které by měli v budoucnu získat všichni propuštění zaměstnanci ze společnosti OKD. Počítá s tím úprava novely o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem firem zabývajících se těžbou černého uhlí.

"Jsme velmi rádi, že Ministerstvo průmyslu a obchodu nás v tomto podpořilo, čímž se odstraňuje dlouhodobě nevyvážený stav mezi zaměstnanci OKD a zaměstnanci jiných těžebních společností," uvedla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Podle původního nařízení šitého na míru OKD v době insolvenčního řízení byl propuštěným zaměstnancům, kteří pracovali v podzemí, vyplácen měsíční příspěvek ve výši 8 tisíc korun a 7 tisíc korun dostávali lidé pracující na povrchu. A to po dobu od 3 měsíců až do 5 let v návaznosti na odpracované roky a jejich věk. Zaměstnanci na peníze ztratili nárok v dubnu 2018 poté, co společnost OKD převzala státem vlastněná společnost PRISKO. V jejím případě totiž platily jiné podmínky pro vyplácení příspěvků.

"Pro ostatní těžební společnosti platilo souběžně od 5. října 2016 v souvislosti se zmírněním dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem jiné nařízení vlády a to č. 342/2016 s jiným tarifem pro povrchové pracovníky, které se týkalo 10 firem zabývajících se těžbou uhlí nebo uranu, ale s výjimkou OKD," doplnil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy