Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pilot tandemu narazil do stromu, klientka se zřítila na zem. Paraglidisty v Beskydech zachraňoval vrtulník

Horská služba Beskydy se v sobotu nezastavila. Její členové hned třikrát zachraňovali paraglidisty, ve dvou případech musel do hor přiletět i vrtulník. Nejvážnější bylo špatné přistání tandemu, kdy pilot narazil do stromu a jeho klientka se zřítila z 12 metrů na zem. Dvě události prověřuje policie.

Dramatická záchrana se odehrála pod Frenštátským Javorníkem. Pilot tandemového kluzáku zřejmě nezvládl přistávací manévr a dopadl na strom. V tandemu měl ženu, která se bohužel vzápětí zřítila na zem. "Při pádu si přivodila velmi těžká zranění obou dolních končetin a pravděpodobně i páteře. Dispečink linky 155 Moravskoslezského kraje k nám proto vyslal vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy," uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.

Členové Horské služby spolu se zdravotníky a hasiči ženě poskytli první pomoc a předali jí posádce vrtulníku. Ten ji transportoval do nemocnice v Ostravě. "Devětatřicetiletá žena skončila po dvanáctimetrovém pádu zaklíněna mezi stromy. Zasahující lékař u ní zjistil vážná zranění dolních končetin a vyslovil podezření na těžké poranění pánve," doplnil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Chvíli předtím horská služba zachraňovala jiného paraglidistu pod vrchem Godula nad Komorní Lhotkou. "Také nezvládl přistání, ale naštěstí bez zranění. Přistál ovšem ve výšce 30 metrů do koruny vzrostlého stromu. Kromě toho nebyl ani on, ani jeho kolegové schopni přesně říct, kam zalétl, takže jsme museli prohledávat les a poté jej sundat spolu s hasiči pomocí lanové techniky, řekl zasahující člen horské služby Pavel Masopust. "Muž z dosud nezjištěných příčin, kdy nelze vyloučit vliv větru, přistál na stromě," uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Policie obě nehody prověřuje. "Vzhledem k charakteru událostí budou úzce spolupracovat s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod," doplnila policejní mluvčí.

Pád paraglidisty zaznamenala Horská služba i pod Javorníkem. I sem museli před 14 hodinou volat na pomoc vrtulník. "Tentokrát nešlo o špatné přistání, ale nezvládnutý start. Mladý letec se tak krátce po vzletu zřítil na povrch sjezdové dráhy pod vrchem Javorový. I zde bylo důsledkem pádu těžké zranění v oblasti bederní páteře," popsal Pavel Masopust. Vrtulník i tohoto paraglidistu transportoval k ošetření do Ostravy. "Šestatřicetiletý muž spadl z výšky okolo pěti metrů a utrpěl poranění páteře," řekl mluvčí záchranářů.

Podívejte se na starší video nepovedených letů na Prašivé

Současné počasí v Beskydech paraglidistům velmi vyhovuje a oblíbená místa jsou tak plná milovníků tohoto leteckého sportu. "Otázkou je, zda jsou všichni po zimní přestávce připraveni, nebo zda nováčci prošli kvalitním řádným výcvikem. Proto apeluji na všechny paraglidisty, aby dodržovali všechny zásady bezpečnosti. Kromě toho jim radím, aby měli v nabitém mobilu aplikaci Záchranka," komentoval dnešní zásahy náčelník Jaškovský.

Nahlásit chybu


K tématu
PATRIOT SECURITY s.r.o., Ostrava - Hrušov
Ostrava
od 107 Kč/hod.

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail