Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Maxík, Oliverek i Adámek! Nejdražší lék na světě zaplatí dětem podle premiéra pojišťovny

Stojí více než 53 milionů korun a je považován za nejdražší lék na světě. Zolgensma je zřejmě jedinou nadějí pro děti se spinální svalovou atrofií. Doposud ho pojišťovny u nás nehradily, podle premiéra se to má ale změnit. První trojici dětí, Maxíkovi z Ostravy, Oliverkovi ze Sedlnice na Novojičínsku a Adámkovi ze Sokolovska by ho měly pojišťovny zaplatit. Peníze, které se vybraly ve sbírkách, musí být přitom využity ke svému účelu.

zdroj: youtube.com/anobudelip

Neuvěřitelná zpráva obletěla v neděli večer celé Česko. Premiér Andrej Babiš oznámil, že se dohodl s pojišťovnami na tom, aby zaplatily lék pro Maxíka, Oliverka a Adámka. První trojici dětí, která bojuje s časem. Všichni totiž trpí spinální svalovou atrofií, na kterou možná existuje lék. Stojí ale 53 milionů korun, musí se dětem podat do jejich druhých narozenin a ještě přivézt ze zahraničí.

"Takových dětí je u nás v České republice až 100 a tady je velká šance, aby tyto děti dostaly úplně nový lék, který se jmenuje Zolgensma," informoval premiér.

Rodiče Maxíka z Ostravy zkusili rozběhnout veřejnou sbírku. Během několika týdnů se stal zázrak a lidé z celé země i ze zahraničí jim potřebné peníze naposílali. Pak ale přišla rána v podobě zákonné podmínky zaplatit za lék ještě daň z přidané hodnoty, zhruba 5,5 milionu korun. Lidé proto posílali další peníze a nakonec na účtu přistálo skoro 60 milionů.

Vzápětí se začali ozývat další rodiče dětí v podobné situaci. Věřili, že když dokázal peníze sehnat Maxík, zvládnou to i jejich děti. Druhé narozeniny brzy oslaví Oliverek z Novojičínska a Adámek ze Sokolovska. Premér všem teď doslova vyrazil dech. "Volal jsem s ředitelem Motola Ludvíkem, se šéfem VZP i pojišťovny ministerstva vnitra a mám pro vás skvělou zprávu. Nakonec pro tyto tři děti, to znamená Maxík, Oliverek a Adámek, tento lék tyto tři pojišťovny zaplatí. A následně, když bude registrace od Evropské unie, tak doufejme a jsem o tom přesvědčen, ty další děti taky ten lék dostanou," řekl Babiš.

Premér svým výrokem doslova zaskočil rodiny všech dětí, které s nemocí SMA bojují a mají naději, že by se právě jejich dítě mohlo po léku uzdravit.

Rodina malého Oliverka hodlá ale ve sbírce dál pokračovat a počkat na oficiální vyjádření. "Je opravdu za 5 minut 12. Sbírka pro Oliverka prozatím pořád pokračuje, jsme v obrovské nejistotě, neboť nemáme záruku toho, že nám pojišťovna léčbu uhradí a rozhodne o její úhradě včas. Lék je potřeba objednat nejpozději do konce května, jelikož po schválení léčby evropskou komisí, nám už objednání léku a jeho aplikace nebude umožněna a povolení, které nyní paní doktorka má, schválením léčby v EU zanikne,“ napsala rodina na sociální síť.

POKRAČOVÁNÍ Více než 120 milionů vybraných na Maxíka, Oliverka i Adámka nejde vrátit, peníze se musí použít pro původní účel sbírek

Nahlásit chybu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail