Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodiny Maxíka, Oliverka i Adámka mají definitivně potvrzeno proplacení léčby!

Rodiny dětí, které bojují s časem si mohou konečně oddechnout. Pojišťovny jim potvrdily, že lék Zolgensma, který je považován za nejdražší na světě, proplatí. Premiér Andrej Babiš to oznámil v neděli. Rodinám Maxíka z Ostravy a Oliverka ze Sedlnice to pojišťovny potvrdily až ve čtvrtek. Adámek ze Sokolovska měl jasno už v pondělí.

Zolgensma se musí dětem podat do jejich druhých narozenin. Jeho aplikace stojí se vším všudy zhruba 54 milionů korun. Rodiny proto vyhlásily veřejné sbírky, ve kterých se dohromady vybralo už zhruba 125 milionů. Maxík z Ostravy vybral potřebnou částku jako první a rodina tak mohla být klidnější. Zbylé rodiny bojovaly, co to šlo. Všechno se ale změnilo, když premiér Andrej Babiš v neděli oznámil, že lék dětem zaplatí pojišťovny.

Rodina Oliverka ze Sedlnice ukončila sbírku ve chvíli, kdy měla definitivní jistotu, že pojišťovna lék zaplatí. "Díky Vám, díky "obyčejným" lidem a díky tomu, že má Oli Vás všechny, jsme vybrali neuvěřitelných 52 407 024 Kč! A vzhledem k tomu, že léčbu nakonec uhradí zdravotní pojišťovna, tyto penízky pomohou jiným dětem s atrofií, dystrofií a dalšími závažnými onemocněními. Zároveň si část peněz ponecháme pro Oliverka na rehabilitace a pomůcky do budoucna," zveřejnila rodina ve čtvrtek na sociální síti.

Rodiče Maxíka z Ostravy už mají také klid. "Právě jsme obdrželi email od naší Oborové zdravotní pojišťovny s následujícím sdělením: "OZP dnes vydala na základě doplněných podkladů z FN Motol rozhodnutí o schválení úhrady LP Zolgensma dle par. 16 Zákona č.48/1997 Sb. a o tomto rozhodnutí jsme nyní informovali FN Motol." Konečně můžeme vydechnout," napsala rodina ve čtvrtek na sociální síti.

Z vyjádření, které Maxíkova pojišťovna zaslala do médií vyplývá, že úhradu provede zcela mimořádně. "Podle zákona se pojištěnec může ve výjimečných případech obrátit na zdravotní pojišťovnu s žádostí o mimořádnou úhradu léčby, která není běžně hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Tato žádost se posuzuje individuálně a rozhodující je splnění podmínek pro mimořádnou úhradu, které hovoří zejména o tom, že s ohledem na zdravotní stav konkrétního pojištěnce diagnostikovaný ošetřujícím lékařem je navrhovaná léčba jedinou možnou," uvedl mluvčí pojišťovny OZP Jiří Sochor.

Rodina Adámka ze Sokolovska věděla o proplacení už v pondělí. "V Motolské nemocnici nám 27.04.2020 potvrdili, že genová terapie bude Adámkovi uhrazena ze strany Všeobecné zdravotní pojištovny. Vše nyní řešíme a čekáme na kroky ze strany nemocnice. Již 21. dubna byl schválen speciální program pro aplikaci ZOLGENSMY pro tři děti a Adámek je jedním z nich," sdělila rodina na svém webu.

Rodiny si část vybraných peněz nechají na další nutné výdaje spojené s léčbou a zbytek věnují jiným dětem, které bojují s podobným typem onemocnění. Podle zákona se totiž peníze musí využít na původní účel sbírky.

Více než 120 milionů vybraných na Maxíka, Oliverka i Adámka nejde vrátit, peníze se musí použít pro původní účel sbírek

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy