Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Některé toky mohou dosáhnout k 1. povodňovému stupni, velké škody nehrozí

Vydatné srážky začaly v neděli dopoledne zvedat hladiny toků v povodí Odry, Ostravice a Olše. Některé mohou vystoupat až k 1. povodňovému stupni, žádné větší škody způsobené vylitím vody z koryt se však neočekávají.

Pro severovýchodní území ČR platí mírná výstraha. Podle předpovědi by však měly srážky v odpoledních a večerních hodinách ustávat. Vodní toky by tak měly všechnu vodu bezpečně odvést. 

Původně meteorologové předpokládali, že v Beskydech může napršet až 40 milimetrů vody na metr čtvereční. To se naplnilo a na některých místech, zejména v Beskydech, napršelo i více.  

Předpověď pro neděli: 

Eva Richtariková, ČHMÚ RPP Ostrava-Poruba: "Většinou zataženo s deštěm, v Beskydech i vydatným. K večeru místy ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 11 až 14 °C, na horách 5 až 9 °C. Mírný, zpočátku až čerstvý severozápadní až severní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na severním návětří Beskyd může napršet ještě 10 až 20 mm."

Výrazněji se dopoledne začaly hladiny zvyšovat na tocích, kde to bývá pravidlem. Patří mezi ně například říčka Stonávka na svém horním toku nad Těrlickou přehradou. K 1. stupni se blížila Polančice v Polance nebo Olše v oblasti Českého Těšína. 

Hladinu řeky Lučiny zvýšili cíleně vodohospodáři, kteří už ráno zvýšili odtok z Žermanické přehrady. Nádrž je plná a voda dosáhla horního přelivu. Vodohospodáři mají dobře spočítáno, kolik vody mohou z nádrže vypustit, aby na dolním toku nepáchala škody a přehrada přitom měla rezervy a dostatek vody pro letní sezonu. Před polednem odpouštěli zhruba 5 kubických metrů za sekundu, přičemž v krajním případě by to mohlo být až 30 kubíků. 

Žádná přehrada není na řece Olši. Tou se větší voda prohnala už v pátek, když ji naplnila průtrž mračen nad Vendryní. 

V neděli se začala hladina Olše zvedat kolem 8. hodiny. Ani 1. povodňový stupeň by však neznamenal žádnou mimořádnou situaci. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy