Prudký vzestup hladiny vyvolal vydatný déšť v povodí říčky Stonávky v průběhu čtvrteční odpolední bouřky. V průběhu jedné hodiny se průtok korytem zvýšil z jednoho kubického metru za sekundu na více než 30 kubíků.
Hladina se zvedla z 60 centimetrů na 207. Limit pro 2. stupeň povodňové aktivity činí 200 centimetrů.
Všechnu vodu z horního toku stačí pojímat Těrlická přehrada. Místa, která bývají při větší vodě zaplavována pravidelně, kontrolují místní dobrovolní hasiči.
Martin Polášek, starosta Těrlicka (NEZÁVISLÍ - Těrlická koalice) : "My to místo u chatové oblasti sledujeme. Lidé jsou informováni, že hladina stoupá a musí se zařídit, aby jim nevznikla škoda. Jsou tam na to zvyklí."
Do 1. povodňového stupně se dostala také Čeladenka v Čeladné. Polančice v Polance dokonce dosáhla 3. stupně.
Na Stonávce a Čeladence se k večeru situace uklidnila a hladiny začaly klesat.
Bouřky prošly nad celým regionem. Někde se projevily vydatným deštěm.
Vydatná průtrž v Ostravě
Před 19. hodinou způsobil krátký příval záplavu v Ostravě. Voda zaplavila křižovatku Martinovské a Provozní ulice. Pro běžná vozidla se stala neprůjezdnou. Minimálně jeden motorista ve vysoké vodě "utopil" auto. Na souš ho museli lidé vytlačit.
Přerušena byla tramvajová doprava.
Petr Kůdela, mluvčí hasičů MSK: "Téměř ke stovce nejrůznějších čerpání vody (sklepy, suterény, garáže, výtahy, + pročišťování kanálů a jiných propustků ) vyjeli dosud moravskoslezští profesionální (HZS MSK) a dobrovolní hasiči, a to zhruba od dnešní 17. hodiny. Nejvíce výjezdů – sedm desítek – má na kontě krajské město Ostrava. Dobrovolní hasiči z Ostravy-Pustkovce například vytahovali „utopený“ osobní automobil Audi s moravskoslezskou registrační značkou, který vjel do vodní laguny, vytvořené na křižovatce Martinovské a Provozní ulice a jejich okolí. Městská policie tu již odklání dopravu, tramvaje tudy byly schopny projet. Hasiči zde také čistili kanálové vpusti, aby mohla voda odtéci, ale kanalizace zatím není schopna dešťovou vodu přijmout. Přes deset výjezdů mají na kontě hasiči v okrese Frýdek-Místek, v dalších 4 okresech MS kraje je výjezdů kvůli vydatným dešťům ještě méně.
Rodiny s dětmi vyrazily na trasu kolem Karvinského moře, aby hravou formou prozkoumaly význam vody v přírodě. Na stanovištích sbíraly razítka za splněné úkoly a na konci cesty je čekala odměna. Akce byla realizována v rámci projektu Environmentální osvěta - Cesta vody 2026, spolufinancovaného z rozpočtu MSK.
Rozsáhlá modernizace jezu na řece Olši v karvinské části Ráj skončila. Stavba, která trvala dva a půl roku, vyřešila problémy s odběrem vody do náhonu Mlýnka a zlepšila podmínky pro ryby v řece.
Policie České republiky zvažuje zrušení obvodního oddělení v Bílovci a jeho sloučení s pracovištěm ve Studénce. Návrh je aktuálně v rukou ředitele Krajského ředitelství, konečné rozhodnutí ale bude až na ministru vnitra. Ten proto na konci týdne zavítal do obou měst.
V sobotu odpoledne zažily posádky záchranářů z Fulneku a Nového Jičína netradiční výjezd. Maminka nestihla dojet do nemocnice a miminko přišlo na svět přímo v autě. Záchranáři po příjezdu na místo oběma poskytli potřebnou péči a bezpečně je převezli do nemocnice.
Letošní Dny Karviné jsou za námi. Akce se velmi vydařila a našla si spousty diváků. My vám nyní ukážeme, co vše nabízel pestrý a bohatý program na několika scénách.
Každý den teče řekami, přehradami i vodovody voda, kterou považujeme za samozřejmost. Málokdo si ale uvědomuje, kolik práce stojí za tím, aby odborníci věděli, v jakém je stavu a zda splňuje všechny požadavky na kvalitu. Právě tím se zabývá laboratoř Povodí Odry. Zajišťuje monitoring povrchových vod, rozbory pitné, podzemní i odpadní vody a také analýzy sedimentů, zemin nebo kalů. Odborníci zde každoročně vyhodnocují na sedm tisíc vzorků.
Krev je v medicíně naprosto nenahraditelná a vědci za ni dodnes nemají žádnou umělou náhradu. V Ostravě se proto sešli odborníci, aby projednali, jak zajistit dostatek této cenné tekutiny pro nemocnice.
V sobotu 20. června začíná v Ostravě Mistrovství světa v hokejbale, ale už nyní se konají různé doprovodné akce. Jednou z nich byl i mládežnický turnaj týmů z Moravskoslezského kraje u Nové Karoliny.
Do Bělského v Ostravě lesa dorazilo 170 dětí z 9 škol, aby si užily pilotní projekt Po škole na kole. Na malé cyklisty čekalo 21 stanovišť, kde si vyzkoušeli jízdu zručnosti, první pomoc, poznávání dopravních značek, týmové výzvy i kreativní úkoly.
Minulý čtvrtek policisté kontrolovali řidiče jedoucí z Nového Jičína na Frýdek-Místek. Během pár hodin odhalili 100 přestupků. Jeden řidič dokonce uháněl rychlostí 144 km/h tam, kde je povolena devadesátka.
Bruntálský Den zdraví se konal již počtvrté v prostředí městského parku. Opět mu vyšlo krásné počasí a proto mohly proběhnout všechny osvědčené, ale i nové aktivity v prostorném přírodním prostředí.
Tři jezdci Městské policie Ostrava se zúčastnili 27. ročníku Mezinárodního policejního mistrovství ČR. V mezinárodní konkurenci 28 jezdců slavili úspěch hned několikrát. Daniel Orsag s koněm Sacramoso Bateria vybojovali zlato v parkuru a stříbro v Grand Prix.
Moravskoslezský kraj silně podporuje stavbu malých modulárních reaktorů na svém území. Využití jádra vnímá jako nejvhodnější řešení po konci uhlí. Zajistí energetickou bezpečnost, soběstačnost a konkurenceschopnost našeho kraje.
Na severovýchodním okraji Moravskoslezského kraje, jen několik kilometrů od Hlučína a v těsné blízkosti polských hranic, se nachází jedno z nejvýznamnějších míst vojenské historie České republiky. Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost nahlédnout do období, kdy se Československo připravovalo na obranu před sílící hrozbou nacistického Německa.
Uplynulý víkend patřil tradiční krajské soutěži v požárním sportu. Profesionální i dobrovolní hasiči z Moravskoslezského a Olomouckého kraje změřili své síly v náročných disciplínách, které prověřily jejich fyzickou připravenost i týmovou souhru.
Policisté pátrali po 62letém muži z Ostravy. Naposledy byl spatřen ve čtvrtek ráno při odjezdu do práce a od té doby se neozval. V pátek bylo jeho auto nalezeno u silnice ve Starých Hamrech. Pátrání skončilo tragicky, muž byl v neděli nalezen bez známek života.
VIDEO: Průtrž mračen zaplavila křižovatku v Ostravě, říčka Polančice vystoupala až do 3. povodňového stupně
Vydáno 18. června 2020 18:03, Celý MS kraj, Libor Běčák
Prudký vzestup hladiny vyvolal vydatný déšť v povodí říčky Stonávky v průběhu čtvrteční odpolední bouřky. V průběhu jedné hodiny se průtok korytem zvýšil z jednoho kubického metru za sekundu na více než 30 kubíků.
Hladina se zvedla z 60 centimetrů na 207. Limit pro 2. stupeň povodňové aktivity činí 200 centimetrů.
Všechnu vodu z horního toku stačí pojímat Těrlická přehrada. Místa, která bývají při větší vodě zaplavována pravidelně, kontrolují místní dobrovolní hasiči.
Martin Polášek, starosta Těrlicka (NEZÁVISLÍ - Těrlická koalice) : "My to místo u chatové oblasti sledujeme. Lidé jsou informováni, že hladina stoupá a musí se zařídit, aby jim nevznikla škoda. Jsou tam na to zvyklí."
Do 1. povodňového stupně se dostala také Čeladenka v Čeladné. Polančice v Polance dokonce dosáhla 3. stupně.
Na Stonávce a Čeladence se k večeru situace uklidnila a hladiny začaly klesat.
Bouřky prošly nad celým regionem. Někde se projevily vydatným deštěm.
Vydatná průtrž v Ostravě
Před 19. hodinou způsobil krátký příval záplavu v Ostravě. Voda zaplavila křižovatku Martinovské a Provozní ulice. Pro běžná vozidla se stala neprůjezdnou. Minimálně jeden motorista ve vysoké vodě "utopil" auto. Na souš ho museli lidé vytlačit.
Přerušena byla tramvajová doprava.
Petr Kůdela, mluvčí hasičů MSK: "Téměř ke stovce nejrůznějších čerpání vody (sklepy, suterény, garáže, výtahy, + pročišťování kanálů a jiných propustků ) vyjeli dosud moravskoslezští profesionální (HZS MSK) a dobrovolní hasiči, a to zhruba od dnešní 17. hodiny. Nejvíce výjezdů – sedm desítek – má na kontě krajské město Ostrava. Dobrovolní hasiči z Ostravy-Pustkovce například vytahovali „utopený“ osobní automobil Audi s moravskoslezskou registrační značkou, který vjel do vodní laguny, vytvořené na křižovatce Martinovské a Provozní ulice a jejich okolí. Městská policie tu již odklání dopravu, tramvaje tudy byly schopny projet. Hasiči zde také čistili kanálové vpusti, aby mohla voda odtéci, ale kanalizace zatím není schopna dešťovou vodu přijmout. Přes deset výjezdů mají na kontě hasiči v okrese Frýdek-Místek, v dalších 4 okresech MS kraje je výjezdů kvůli vydatným dešťům ještě méně.