Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj zasáhly bouřky a přívalové deště. Voda z polí a některé menší toky zatopily domy

Celý nás region zasáhly ve čtvrtek odpoledne silné bouřky a přívalové deště a hustě pršelo i v pátek. Na mnoha místech stekla voda z polí a zatopila domy, jinde se vylily menší potoky a říčky ze svých koryt. V Ostravě - Porubě nestíhaly kanály odvádět vodu a tak vzniklo na frekventované křižovatce jezero, ve kterém uvízlo i vozidlo hasičů z Pustkovce. Podle meteorologů se na některých místech může situace ještě zhoršit.

Bouřky a lijáky začaly v našem regionu řádit už ve čtvrtek odpoledne. V Ostravě se na silnicích tvořily doslova řeky a kanály nestíhaly odvádět vodu. Na Křižovatce u čistíren vzniklo jezero, ve kterém uvízlo osobní auto a později dokonce i dobrovolní hasiči z Pustkovce se svým novým Mercedesem, když ho přijeli zachránit. 

Pršelo celou noc a na mnoha místech se rozvodnily hlavně menší toky. Například Polančice v Polance se dostala až na 3. stupeň a chybělo málo, aby se vylila. Podobná byla situace i ve Staré Bělé na místním potoce.

obyvatel Staré Bělé: "Zaburilo a přišla rychlá vlna. Pršelo dost hodně asi půl hodiny." 

Už od čtvrtku měli plné ruce práce hasiči také v okolí řeky Ondřejnice v Brušperku a Staré Vsi. Ondřejnice sice zůstala v korytě, ale na mnoha místech stekla voda z polí a zaplavila domy a chaty. 

Obyvatel Staré Vsi: "Škody nebudou velké, asi jen koberce. To se nedá nic dělat. Přišla voda a odešla."
Ondřej Kuchař, velitel SDH Brušperk: "Jsme hasiči z Brušperku a jsme rozdělení na tři skupiny. Jezdíme jednak u nás v Brušperku, kde je těch událostí taky dost a jsme přizváni i na pomoc tady do Staré Vsi. Provádíme čerpání lagun ze zahrad, ze sklepů a ze zatopených domů."

V pátek sledovali obyvatelé Staré Vsi s obavami oblohu. Meteorologové vydali výstrahu a všichni čekali, zda nepřijde další vlna srážek. Hasiči stavěli zábrany a snažili se ochránit domy. Do 13 hodiny už v celém kraji měli 230 zásahů především kvůli čerpání vody.

Jiří Scheibinger, velitel stanice HZS Ostrava - Jih: "Nasazení pytlů je čistě preventivní věc s důvodu předpovědi, která je. Tzn. zabránit škodám a uvolnit techniku pro další místa, která pravděpodobně budou."

Místy hrozí až pětiletá voda

Nepříliš optimistická zpráva přišla i od vodohospodářů. Povodí Odry je prý už nasyceno a řeky i jejich přítoky mohou na některých místech stále stoupat.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Například v Povodí Odry, Opavy nebo Ostravice mohou být dosaženy 1. povodňové stupně, stejně jako na Olši. Na některých místech a přítocích mohou být dosaženy 2. stupně, jako je Bílovka, Lubina a nebo může dojít i k vybřežení Petrůvky nebo Stonávky. Předpokládáme dosažení povodňových stupňů také na Bělé, Vidnávce a Osoblaze."

Vodohospodáři doporučují obcím i městům, aby kontrolovaly průtočnost propustků, lávek a mostků zejména na malých tocích, náhonech a příkopech.  Mohu se snadno zanášet a vylít ze břehů. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků