Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

VIDEO: Zaplavené cesty, zahrady, sklepy. Hasiči čerpají vodu a staví hráze s pískem. Hrozí extrémní srážky

Už přes 150 výjezdů mají do pátečního rána na kontě Moravskoslezští hasiči. Problémy jsou hlavně na Ostravsku a Novojičínsku. Potoky Jičínka a Polančice dosáhly třetího povodňového stupně. Sedlnice se dokonce místy částečně vylila z břehů a zaplavila silnici, která musela být uzavřena.

Sedlnice; video: Jan Sendler
11:00 Stará Ves nad Ondřejnicí
13:30; Odra, Ostrava - Nová Ves
Zásah ve Staré Vsi nad Ondřejnicí; VIDEO: HZS MSK

Hasiči vyjíždějí od čtvrtečního večera především čerpat vodu a pročišťovat kanály a jiné propustky. Na mnoha místech se vytvořily vodní laguny, voda zaplavila sklepy, suterény, garáže, balkony i výtahy. Události se zatím naštěstí obešly bez zranění. Téměř stovka zásahů byla v Ostravě a další zhruba tři desítky v okrese Nový Jičín.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "V okrese Ostrava-město je dosud nejvíce výjezdů v Šenově – blíží se k 30, ke 20 se blíží počet výjezdů v Porubě, Nové Bělé a Staré Bělé. V pátek ráno již pustkovečtí hasiči čerpali vodu ze zatopené mateřské školy v Ostravě-Porubě."

Hasiči také odstraňovali několik popadaných stromů a monitorují chování hladin několika řek a potoků.

Vozí se pytle s pískem

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Hasiči dovezli během noci na pátek pytle s pískem na čtyři místa v kraji a postavili zde ochranné hráze – dvakrát v Novém Jičíně-Žilině, v Ostravě-Svinově a Šenově (u Ostravy). Použili k tomu v součtu více než tři stovky pytlů."

Do novojičínské části Žilina vezli hasiči další pytle s pískem i v pátek ráno. Potok Jičínka dosáhl třetího povodňového stupně. Lidé kolem jsou nervózní a vzpomínají na katastrofální povodně z roku 1997. Potok Sedlnice se už vylil z břehů, policie dokonce uzavřela cestu ze Závišic na Sedlnice.

Hrozí extrémní srážky

Meteorologové vydali dnes ráno zpřísňující výstrahu před extrémními srážkami. Během dnešního dne může za šest hodin spadnout až 50 mm za 6 hodin. Během 24 hodin by mohl celkový úhrn dosáhnout až 80 mm srážek. Výstraha platí pro kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický a Královehradecký.

Meteorologové zároveň upozorňují na zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem. Hrozí snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Zhoršený odvod srážkové vody kanalizací. Riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.

Hladiny řek regulují přehrady

Na předpověď počasí a také na okamžitou situaci reagují vodohospodáři z Povodí Odry. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Naše přehradní nádrže plní svou funkci. Jsou naplněné do zásobního prostoru a využíváme retenčních prostor pro zachytávání zvýšených přítoků. Podle prognózy by mělo pršet až do pondělí s tím, že některé toky by při vydatnějších srážkách mohly dosahovat 1. a 2. povodňového stupně, lokálně až 3. stupně."

Právě přehradní nádrže v Moravskoslezském kraji plní velmi významnou úlohu při ochraně území před povodněmi. Vodohospodáři dokáží v době nejvydatnějších srážek vodu zachycovat a pod hráze ji pak odpouštějí až ve chvíli, kdy již nemůže napáchat škody. Pomocí přehradních nádrží dokáží regulovat výšku hladiny na Odře, Ostravici a dalších tocích. 

Například v pátek dopoledne začaly více vody oproti normálu odpouštět Žermanická a Těrlická přehrada, čímž se zvýšily hladiny na Lučině a Stonávce. Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy