Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Terénní šestikolky jsou jen dvě v republice. Jednu právě dostali vrbenští hasiči

Hasiči ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku jsou podle své akceschopnosti a plošného pokrytí řazeni do nejvyšší kategorie JPO 2 mezi dobrovolnými sbory. Jsou nově teprve druzí v celé České republice, kteří mají k dispozici speciální terénní šestikolku. Budou ji využívat při zásazích v těžko přístupném horském terénu.

Šestikolka má tří nápravy a poháněno je všech šest kol. Má proto mimořádně dobrou průjezdnost v terénu. Hasiči si ji navíc nechali speciálně upravit, aby vyhovovala všem jejich požadavkům.

Ondřej Chalupa, velitel vrbenských hasičů: „Je to kanadský výrobce, 6 x 6 s motorem Rotax, tisícovka. Je upravená pro hasičské účely. To znamená, že jsme si na ten stroj nechali udělat nosítka na přepravu zraněných osob s adaptérem, který se dá vyndat. Dále bychom to chtěli využívat na ostatní zásahy typu požár lesů, kde bychom využili dopravu materiálu, hadic, popřípadě hasební látky, vody nebo lidí a můžeme za tu šestikolku dát i vozík, to znamená nějaké větší množství materiálu dopravit do nepřístupných prostor.

Hasičům dosud terénní vozidlo citelně chybělo. V poslední době se to výrazně projevilo třeba při zásahu po pádu malého letadla na Vrbensku nebo při záchraně horolezce, který se těžce zranil v nepřístupných skalách.

Jiří Patrovský, ředitel Hasičského záchranného sboru okresu Bruntál: „Pro ty vrbenské hasiče je to úžasná věc, protože ti hoši si to zaslouží. Je to v podstatě jediná výjezdová jednotka, nejlepší v okrese Bruntál, dává nám dvě družstva, ochraňuje velké okolí, takže si to zaslouží, protože těch zásahů v terénu přibývá a je to jenom dobře, že to podpořilo několik subjektů ten nákup a to využití bude obrovské.“

Speciální šestikolka je poměrně nákladný stroj. Na jejím pořízení pro vrbenské hasiče se kromě samotného města finančně podílel také Moravskoslezský kraj.

Iveta Pešatová /nez.), místostarostka Vrbna pod Pradědem: „ Město dalo ze svého rozpočtu 400 tisíc korun a Moravskoslezský kraj nám dal 200 tisíc. Celkové náklady na pořízení této zásahové čtyřkolky činily 600 tisíc korun.“

Petr Kopínec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „My jsme velice rádi, že máme takovýhle stroj tady ve Vrbně. Samozřejmě u nás v Jeseníkách je natolik členitý terén, kdy to hasiči využijí a jsme opravdu rádi, že jim to bude sloužit k práci. Chtěl bych tímto ještě jednou poděkovat panu hejtmanovi za individuální dotaci. Popřál bych hasičům opravdu vše nejlepší k práci a hlavně ať tento stroj je jim k užitku.“

Spolupráce hasičů a města je ve Vrbně pod Pradědem na velmi dobré úrovni. „Pomohou nám pokaždé, když to potřebujeme a můžeme se na ně ve všem spolehnout,“ řekl ve svém vystoupení při oficiálním předávání šestikolky vrbenský starosta Petr Kopínec.

Nahlásit chybu

K tématu

Hasiči cvičili na divoké vodě

Namísto vodáků obsadili umělý vodní kanál v Opavě hasiči. Na divoké vodě cvičili plavání v silném proudu, překonávání rozbouřené řeky, jízd...


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků