Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Potvrzeno! V Ostravě vyroste nejvyšší mrakodrap v České republice

Ostrava Tower !!! Šedesátipatrová budova s výškou 238 metrů má stát do roku 2026. Vyroste na pozemku označovaném jako Slza. Ten leží v centru podél ulice 28. října a jeho prodej společnosti RT Torax za skoro 62 milionů korun schválili ve středu zastupitelé. Společnost slíbila vedle Nové Karoliny vybudovat obchodně administrativní centrum s hotelem a byty.

Má to být dominanta, která přitáhne světovou pozornost. Mrakodrap navrhla architektonická studia z Brna a Prahy a má název Ostrava Tower. Dalším unikátem je, že vyroste na extrémně malém pozemku mezi ulicí 28. října a Novou Karolinou o rozloze téměř 8 300 m2. O záměru ho prodat informovalo město už loni v květnu. Po zájemcích požadovalo minimálně 37 milionů korun a plán vybudovat v místě objekt, který by měl minimálně dvanáct nadzemních podlaží a byl v souladu s platným územním plánem. Zájemci byli dva, ale společnost RT Torax nabídla 61,7 milionu korun a zároveň předložila plán, který všechny překvapil. Prodej pozemku tak zastupitelé ve středu schválili.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Již od 80. let minulého století se mluví o tom, že by na pozemku takzvané Slzy měl vyrůst výškový objekt. Projekt Ostrava Tower toto beze zbytku naplňuje. Šedesátipatrová budova s výškou 238 metrů by se navíc stala nejvyšší stavbou v České republice. Vznik této ostravské dominanty zároveň doplní postupný rozvoj Nové Karoliny v moderní čtvrť s kvalitním bydlením a bohatou občanskou vybaveností. Postupná dostavba území, které ještě do roku 1986 bylo černouhelným dolem s koksovnou, architektonicky propojí historické jádro města na jedné a Dolní oblast Vítkovice na straně druhé."

Dvě věže - Byty i Hotel

Na pozemku vznikne obchodně administrativní centrum se dvěma věžemi. V Jedné bude 48 podlaží se 145 byty a ve druhé 60 podlaží, kde budou kancelářské prostory a v horní části hotel s kapacitou 200 pokojů a s vyhlídkovou restaurací. V parteru potom komerční prostory a konferenční centrum. Součástí stavby mají být podle projektu čtyřpodlažní podzemní garáže pro 748 aut. Parter propojí nákupní centrum Forum Nová Karolina, ulici 28. října a městský bulvár ulice Jantarová.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Oblast Karoliny je pro řadu lidí stále velmi citlivé téma, často vnímané jako konflikt s historickým jádrem města. Za přínosnější ji považuji vnímat jako soudobou čtvrť, která dlouhodobě posílí centrum města. RT Torax předkládá velmi ambiciózní projekt, který do konceptu rozvoje města zapadá. Bezesporu se v čase objeví řada komplikací, které jsou běžné i pro mnohé méně náročné projekty, město je připraveno s investorem spolupracovat a být nápomocno jeho řešení."

Budova musí stát do roku 2026

Převod pozemků je smluvně vázán na úhradu celé kupní ceny a také na vydání pravomocného stavebního povolení, o které musí firma požádat do prosince roku 2022. Objekt musí být postaven do května roku 2026. Město má na pozemky až do zkolaudování nového objektu předkupní právo.

Tomáš Häring, jednatel společnosti RT Torax: "Odsouhlasení prodeje pozemku Slza ze strany statutárního města Ostravy chápeme jako podporu projektu, který bychom v této lokalitě chtěli realizovat, za což vedení města moc děkujeme. V nejbližší době nás čeká náročný geologický průzkum pozemku. Od jeho výsledků se bude odvíjet přesnější podoba připravovaného projektu. Naším záměrem je vybudovat zajímavě řešenou, funkční a inovativní stavbu nevšedního vzhledu, a přitom vysoké architektonické kvality. Bude se jednat o unikátní stavbu nejen pro samotnou Ostravu, ale i celou Českou republiku."

Ostrava Tower tak výrazně předčí doposud nejvyšší budovu Česka, a to doslova dvojnásobně. AZ Tower, která stojí v Brně má i s anténou 116 metrů. O konečné podobě stavby ale rozhodne až geologický průzkum podloží.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy