Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Útlum těžby, Zelená dohoda pro Evropu. Rada Sdružení pro rozvoj MSK jednala o přípravě projektů

V průmyslové zóně František v Horní Suché se konalo zasedání Rady Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Zástupci debatovali zejména o připraveností projektů na dobu, kdy dojde k útlumu těžby.

Podle Sdružení pro rozvoj MSK pandemie změní i hospodářství v regionu. Útlum těžby v OKD se nezadržitelně blíží, Česká republika bude muset respektovat cíle Zelené dohody pro Evropu. Na jednání rady sdružení se zástupci bavili zejména o připravenosti na nadcházející dobu.

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK:  "Já vidím největší problém v teplárenství. Celé teplárenství je zaměřeno na černé uhlí. Máme tady velké systémy ať v Ostravě, Orlové, Karviné, Havířově, všechno je na černém uhlí. To se musí nějak transformovat, ale mělo by se to transformovat tak, aby cena za teplo byla pro občana přijatelná. Druhý problém, který vnímám, a který také souvisí s uhlím,  je hutnictví. Protože hutnictví potřebuje v té prvovýrobě koks.”

Zástupci sdružení se shoduje na tom, že financí bude z EU zřejmě dostatek.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MSK pro program RE:START: "My jsme v rámci třech uhelných regionů. Měli bychom být subjektem financování z takzvaného fondu spravedlivé transformace pro přechod od uhelné energetiky a hospodářství k bezuhelné. Pro ty tři kraje by tam měly být zdroje ve výši 3,41 miliardy eur. Peníze budou a otázka je, aby byly připravené dobré projekty a na tom teď pracujeme.”

V současné době jde o čas a sdružení si uvědomuje, že všechny zúčastněné strany musí nyní přeřadit na vyšší rychlost. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy