Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Už zase? Silný déšť opět úřadoval v MS kraji. Voda znovu zaplavila sklepy a domy, zasahují hasiči, policie i dobrovolníci

Další silná bouřka s přívalovými dešti se přehnala přes část Moravskoslezského kraje. Voda na některých místech opět vytopila rodinné domy, sklepy a pozemky. III. povodňový stupeň začal platit na řece Polančici, která protéká Polankou nad Odrou. Z pátku na sobotu zasahovali hasiči v kraji u 266 událostí.

zdroj: TV Polar, TV Odra, Jan Sendler, HZS MSK
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Zasažená plocha není velká, jsou to spíše lokální oblasti. Vše je zatím bez evakuace, zranění. Spíše se bude jednat o čerpání vody."

Déšť zasáhl pruh od Jeseníku nad Odrou přes Studénku až na Ostravu. Na některých místech během bouřky začaly padat centimetrové kroupy. II. povodňový stupeň je hlášen na vodním toku Porubka ve Vřesině, I. povodňový stupeň pak na toku Luha v Jeseníku nad Odrou.

Tomáš Machýček, starosta Jeseníku: "Situace není tragická na poměry, na které jsme v Jeseníku zvyklí. Naštěstí nejde o nic vážného."

Podle mluvčího hasičů zasahovalo v Jeseníku nad Odrou pět jednotek, které odčerpávaly byt v domově seniorů, lagunu před tamním kulturním domem nebo kopali strouhu u trafostanice. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Vykopali několik provizorních kanálů ze vzniklé laguny do řeky a tím se jim podařilo udržet hladinu vody pod kritickým místem."

Velmi vážná situace byla také v Polance nad Odrou, kde protéká řeka Polančice, ta se během chvíle dostala nad třetí povodňový stupeň a vystoupala až do 250 cm.

Pavel Bochnia, starosta Polanky nad Odrou: "Máme zalité dvě ulice, dostalo se nám to k nemovitostem, kde jsme museli dát pytle s pískem. Situaci řešíme s dobrovolnými hasiči, naší údržbou a s dobrovolníky, kteří se nám přihlásili. Zatím jde o sklepy, není to nijak vážné, ale voda stéká z vrchu a pořád se postupně zvedá, takže se snažíme to ochránit a musíme jednat rychle. Podle předpovědi to navíc nevypadá dobře, tak doufáme, že nepřijde něco horšího."

Na sociálních sítích se okamžitě začaly objevovat fotografie a videa s přívalovými dešti. 

Scénář z minulých dnů se opakoval i ve Studénce. Voda tam zatopila některé ulice v obou částech města - ve Studénce 1 i v Butovicích. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči po opadnutí vody do pozdních večerních hodin odčerpávali zaplavené domy."

Hasiči zasahovali také v Ostravě. U Ferony spadl přes cestu obrovský strom. Zatarasil dva pruhy směrem na Vodárnu a zastavil tramvajovou dopravu. Při pádu totiž zasáhl i trolejové vedení.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči museli po dvacáté hodině odčerpávat vodu z několika garáží, uvolňovat kanálové vpustě či odstranit několik stromů. Na některých místech stavěli hasiči hráze z pytlů, aby usměrnili vodu do míst, kde nenapáchá škodu."

U mnoha událostí asistuje také Policie České republiky.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Silnice z Kunína na Bartošovice je neprůjezdná. Ve Studénce se vylil Butovický potok, voda je v ulicích Butovická a Malá Strana. Vylitý je i potok Závišice, na silnici v Sedlnicích. Přívalový déšť zatopil v Ostravě také křižovatky ulic Mariánskohorská, Cihelní, Havlíčkovo nábřeží. Zatopeny jsou podchody, kanalizace totiž nepobírá vodu. Několik stromů spadlo na silnice. Na dálnici D1 mezi půl osmou a osmou za Klimkovickým tunelem ve směru na Brno tekla voda z polí a byl neprůjezdný levý jízdní pruh, nicméně tam se podařilo vše rychle obnovit." 

Klimkovický tunel musel operativně snížit rychlost aut na 40 kilometrů za hodinu, ale situace se tam rychle stabilizovala.

Na cestě z Opavy na Ostravu na Prodloužené Rudné, na úrovni Krásného Pole je hlášen sesuv půdy v pravém jízdním pruhu. Situace na místě je nebezpečná a nepřehledná, zasahují tam hasiči.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "V Dobroslavicích na Opavsku poškodil vítr eternitovou střechu a voda tak začala zatékat do domu. I v dalších částech tohoto regionu řešili hasiči následky přívalových srážek - voda zatopila přízemí rodinného domu v Kružberku, hasiči ve Štáblovicích odčerpávali vodu ze zatopené kanalizace. Voda zaplavila sklepy a komunikace rovněž na Frýdecko-Místecku. Několik příkopů museli hasiči odčerpat v Jablunkově a snížit tak riziko zaplavení přilehlých rodinných domů.


Situace by se podle meteorologů měla postupně uklidňovat. Během druhé poloviny noci je v předpovědi ustávání srážek a ubývání oblačnosti. K sobotnímu ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy