Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sala Terrena bruntálského zámku je opět reprezentativní. Skončila její rozsáhlá revitalizace

Zámek v Bruntále získal další reprezentativní prostory. Po dvou letech byla náklady téměř 38 milionů korun dokončena přestavba saly tereny v zámecké zahradě. Finance poskytl Moravskoslezský kraj z evropské podpory Česko – slovenského projektu.

Italský výraz sala terrena znamená v češtině přízemní sál. Jedná se o otevřenou architektonickou stavbu charakteristickou zejména pro barokní palácové a zámecké zahrady. Sala terrena bruntálského zámku byla postavena v roce 1894.    

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Bylo to v 84. roce, kdy se mi dostalo té cti a tady v zámku jsem vešel do stavu ženatý. Velmi dobře na to vzpomínám, protože zámek už byl před uzavřením a pak prošel celkovou rekonstrukcí. My máme se zámkem další plány a připravujeme projektovou dokumentaci na opravu střechy a fasády tak, aby ten zámek opět vynikl.

Bruntálská sala terrena během své existence sloužila mnoha různým účelům, býval v ní i zámecký pivovar. Po druhé světové válce se reprezentativní budova změnila ve skladiště, pak dlouhá léta zela prázdnotou a postupně nezadržitelně chátrala.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Sala terrena byla zrekonstruována do původní podoby tak, jako před sto lety. Pro návštěvníky bude tento prostor otevřený do konce června a to z toho důvodu, že paralelně začíná i rekonstrukce celého zámeckého komplexu, to znamená celé zámecké zahrady.

Zámek v Bruntále patří k nejnavštěvovanějším kulturním památkám okresu Bruntál. Zdejší sala terrena je pak v rámci Moravskoslezského kraje unikátem, žádná jiná stavba podobného typu zde není. Mohla by proto přitáhnout další návštěvníky.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Pro město Bruntál a okres Bruntál je zámek v Bruntále velmi důležitým lákadlem pro turisty a já jsem velmi rád, že se nám podařilo přispět velkou finanční částkou z evropské podpory, konkrétně z česko–slovenského projektu, kdy jsme tady dostali více jak 30 milionů korun právě na opravu sala terreny.

Reprezentativní zahradní objekt bude mít mnohostranné využití. Bude sloužit nejenom návštěvníkům zámku, ale samozřejmě také lidem z města. Nová sala terrena svým významem překračuje hranice města i celého bruntálského okresu.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Oprava saly terreny je významnou investiční akcí, která se v Bruntále uskutečnila a je velmi pozitivní, že MS kraj se rozhodl investovat do bruntálského zámku. Já se moc těším na svatby, které se zde budou konat. Těším se až sem lidé budou moci chodit, odpočívat, až si budou prohlížet salu terrenu a až se tady bude konat mnoho kulturních akcí.“

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „.Bude to zde využíváno jak pro návštěvníky muzea, tak vlastně pro občany města, protože jsou to tak pěkné prostory, že si myslím, že tady mohou být konány svatby a také koncerty, kulturní a společenské akce. V části je také už základ lapidária, které budeme dále rozšiřovat.

Nová sala terrena bude otevřena návštevníkům jenom několik dní. Pak bude objekt opět uzavřen, protože začne revitalizace zámeckého parku. Znovuotevřena bude začátkem příští návštěvnické sezóny.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy