Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ministr Vojtěch přijel řešit situaci do MSK, uzavírat část regionu kvůli koronaviru nechce

Společnost OKD na šest týdnu přeruší těžbu ve všech dolech. Ministr zdravotnictví, který přijel situaci do MSK řešit, oceňuje, že takové nařízení nemuselo přijít seshora. Podle epidemiologů by doba uzavření šachet měla stačit na to, aby nákaza zmizela.

Situaci kolem nakažených horníků, ale i jejich kontaktů zejména na Karvinsku, přijel ve čtvrtek odpoledne řešit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Po plošném testování na dole ČSM se prokázala nákaza až u pětiny všech zaměstnanců. Na hejtmanství se ministr sešel se zástupci OKD, odboráři, i krajské hygienické stanice. Výsledek? Těžba se na šest týdnu ve všech dolech přeruší.

Aby se nákaza komunitně nepřenášela, je podle hejtmana nutné rychlé trasování všech kontaktů.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "My jsme se dohodli na tom, že prodloužíme dobu našich odběrových center. Hlavně v těch centrech, která jsou nejvíc zatížená v Havířově, Karviné, Třinci, Frýdku-Místku tak, aby byla připravená zachytit ty nápory, protože máme informace o tom, že se náš rezervační systém naplňuje. Tady máme vzkaz pro všechny praktické lékaře. Přecházíme opět na náš rezervační systém.”

Krajským hygienikům pomohou i kolegové ze všech ostatních krajů a povolání budou opět i medici. Otestován bude i další vzorek 200 horníků z Dolu ČSA.

Ministr zdravotnictví nechystá žádnou plošnou karanténu.

Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví: "V tuto chvíli skutečně neplánujeme uzavřít region, ani město. Situace to nevyžaduje. My jsme to detailně diskutovali s panem Maďarem, hlavní hygieničkou. Byť ta data jsou vysoká, denní přírůstky, tak na druhou stranu se musíme podívat na průběh onemocnění u těch lidí. Většina jsou bezpříznakových, nebo s velmi mírným průběhem. Nepozorujeme zahlcení kapacit nemocnic."

Podle epidemiologa Rastislava Maďara by uzavření šachet na dobu šesti týdnů mělo stačit.

Rastislav Maďar, epidemiolog, vedoucí skupiny pro rozvolňování: "Opatření, ke kterým se dnes rozhodlo OKD, tak za šest týdnů tu situaci vynuluje, udělá tlustou čáru. Pokud jde o OKD, to už nebude centrem nákazy. Ale mimořádně důležité je, aby za šest týdnů se ta nákaza nešířila v komunitě. K tomu by měla přispět mimořádná opatření, která vydala KHS pro okres Karviná a Frýdek-Místek. Já prosím, aby to všichni ještě těch pár týdnů vydrželi.”

Společnost OKD i krajská hygienická stanice jsou přesvědčeni, že situaci nepodcenili.

Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: "My jsme od počátku dělali všechna opatření tak, jak nám je hygienická stanice nařídila. My jsme se to snažili dodržet a udržet. Při prvním plošném testování jsme zavřeli Darkov a věřili, že všechna opatření budou úspěšná. Ale k tomuto opatření jsme přistoupili dobrovolně po našem vlastním uvážení.”

Hejtman kraje si naopak myslí, že k přísným opatřením, testování, i k uzavření dolů mělo dojít dříve. Druhým dechem dodal, že rozhodování nebylo lehké.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy