Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muž, který zveřejnil rasistický článek o tragédii v Bohumíně si vyslechl obvinění. V hledáčku policie byl už přes rok

Kriminalisté zadrželi na konci minulého týdne 41letého muže, který byl důvodně podezřelý z trestné činnosti extremistického charakteru. V hledáčku policie byl už od poloviny loňského roku a teď si vyslechl obvinění ze čtyř přečinů a hrozí mu až tři roky vězení. Veřejností totiž nejvíc otřásl článek o tragédii v Bohumíně, kterou veřejně schvaloval a psal v ní o "mrtvých cikánech". Ve svých článcích vyhrožoval likvidací i policistům a politikům.

Tragédie v Bohumíně otřásla veřejností hned v několika rovinách. Hrůzný čin má na svědomí čtyřiapadesátiletý Zdeněk K., který si takto vyřizoval rodinné spory. Podpálením bytu připravil o život i svého syna, vnuka, manželku a dalších osm lidí včetně dvou dětí. Celou zemi vzápětí doslova zvedl ze židle článek 41letého muže na serveru Vlastenecké noviny, který útok veřejně schvaloval, protože měl být údajně veden proti romské menšině. Veřejnost, včetně mnoha známých osobností a politiků ho okamžitě odsoudila.

V článku se o obětech psalo jako o "škodné" či "parazitech". Případem se začala zabývat i policie. Autora zadržela minulý týden.

V hledáčku policie byl muž už od poloviny loňského roku. Vyjadřoval se totiž k řadě událostí u nás i ve světě.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: "Je mu kladeno za vinu, že od srpna 2018 měl vložit na veřejně přístupné internetové domény články motivované nesnášenlivostí a společenskými předsudky vůči jednotlivci a určité skupině osob. Dále ve svých článcích měl vyhrožovat fyzickou likvidací veřejně činným osobám."
Antonín Řezníček, kriminalista: "Jde o desítky případů, kdy se vyjadřoval hanlivě k událostem ve světě či v České republice. Schvaloval například to, že někdo zemřel. V textech dokonce vyhrožoval orgánům státní moci, policistům či členům vlády. Postupoval velmi sofistikovaně. Měnil jména a zkratky. K šíření svých textů využíval i sociální sítě."
Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: "Policejní komisař obvinil muže ze čtyř přečinů – hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny
osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu."

Teď mu hrozí až tři roky vězení. Trestí stíhání je proti němu vedeno na svobodě.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy