Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zadržený 55letý muž se k vypálení bytu s 11 lidmi okamžitě přiznal. Čeká ho doživotí

Pokud nebude pachatel hrůzného činu uznán znalci za nesvéprávného, hrozí mu u soudu za úmyslně způsobenou smrt 11 lidí a zranění několika dalších doživotní trest vězení. Sám se v sobotu večer okamžitě po založení tragického požáru v panelovém domě v centru Bohumína přiznal.

ZZS MSK

Vyšetřování stále pokračuje a dá se předpokládat, že nebude uzavřeno po dobu několika měsíců. Nejdéle bude trvat vypracování znaleckých posudků. Ty se budou týkat i duševního zdraví pachatele. 

Policisté bezprostředně po ohlášení požáru zadrželi poblíž domu 55letého Z. K. Jak ještě téhož dne večer potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček, útok byl veden na vstupní dveře do bytu v 11. patře. Sdělil také, že muž nebyl členem rodiny, ale měl s ní konflikt. 

Že se jedná o pachatele, připustil i krajský policejní ředitel Tomáš Kužel: "Myslím, že jsme k pachateli dobře. Vše se však dále vyšetřuje."

Požár založený větším množstvím benzinu se následně rychle a mohutně rozhořel v celé domácnosti, ve které se v té chvíli nacházelo 11 lidí. 6 lidí, z toho 3 děti, v plamenech uhořelo, dalším nezbylo nic jiného, než vyskočit z oken, čímž si způsobili smrtelná zranění.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, kolik bylo v bytě ohnisek a jak bylo způsobeno, že plameny zasáhly celou domácnost tak rychle a tak mohutně. Statika domu není narušená a někteří nájemníci se budou moci snad do svých bytů vrátit ještě v neděli, případně počátkem týdne. 

Zkoumání zásahu hasičů

Vyšetřování bude podroben také zásah hasičů. Ti totiž od samého počátku čelí výtkám, že nezasáhli rychleji a nezachránili lidi, kteří museli skočit z oken. 

Lidé jim vyčítají, že k domu přijeli pozdě, některé vozy zamířily k jinému domu a ztratily čas otáčením. Za pomalou považují lidé aktivaci výškové techniky. Při vyšetřování budou zkoumána videa, které svědci natočili. Z nich je zřetelné, že hasiči byli na místě požáru během 4 až 5 minut. Je na nich vidět, jak jedno družstvo vniká do domu, kde pak hasiči museli v dýchací technice a těžkou výbavou po schodech zdolat 11. pater. Před domem v té chvíli další hasiči nafukovali dopadovou matraci. Bohužel, hořící lidé už se v oknech za silného žáru neudrželi a spadli na zem k nohám bezmocných hasičů a civilistů, kteří jim s matrací pomáhali. 

Výškovou techniku hasiči začali vysouvat k hořícímu bytu až po déle než čtvrthodině. Několik dalších minut jim pak trvalo, než začali hasit. 

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Já nemohu zásah hodnotit. K přezkoumání zásahu byla ustavena komise."

Krajský ředitel své podřízené hájí a výtky odmítá a TV Polar se vyjádřil ještě v průběhu zásahu:

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Víte, je rozdíl, jestli člověk sedí v hasičském autě nebo čeká na pomoc. Když čekáte na pomoc, tak vám každá sekunda připadá jako minuta, deset minut. Když si vezmeme v úvahu, že dvě minuty jsou na výjezd jednotky, tak za necelé tři minutky byla jednotka na místě z Bohumína. Byly povolána další jednotky ihned z Orlové, Karviné, z Ostravy s vysokým žebříkem. V žádném případě nejsem přesvědčen o tom, že by hasiči dorazili pozdě. Je to smutné, protože dá se říct, že chyběly desítky sekund a mohli jsme mít nafouknutou seskokovou matraci a bezesporu ty následky by nebyly tak tragické. Jedná se o velmi tragickou událost. Je mi velmi líto pozůstalých a všech, kteří si museli prožít to trauma. V tuto chvíli můžeme konstatovat, že došlo k požáru bytu v 11. podlaží. Při něm zahynulo celkem 6 osob, dalších pět osob se snažilo zachránit výskokem dolů. Všechny utrpěly zranění neslučitelné se životem. Vše ostatní bude předmětem dalšího šetření. Za celou dobu, co jsem u hasičů, 36 let, tak nepamatuji takový počet mrtvých při bytovém požáru."

Tragický a úmyslně založený požár je srovnáván s několika dřívějšími případy, které však neměly tak závažné následky. 

Podobné případy v MSK z minulosti:
Vypálený byt v Havířově

Podobný případ se v roce 2008 odehrál v Havířově. V jednom z tamních bytů tam muž zapálil velké množství benzinu. Hořlavinu postupně nanosil do domu v ulici Na Stromovce 6. září 2008. Lidé si jeho počínání všimli a přivolali policisty. Ti evakuovali všechny nájemníky. Když zaklepali u dveří v nejvyšším patře, muž jim otevřel a bezprostředně poté benzin zapálil. Policisté byli zranění tlakovou vlnou, zatímco pachatel v plamenech zemřel. Mohutný požár zničil celý byt.

Žhářský útok ve Vítkově
V noci na 19. dubna 2009 vhodili 4 neonacisté zápalné lahve do domku ve Vítkově, kde v té chvíli spala romská rodina. Nejmladší obyvatelka, teprve dvouletá Natálie, utrpěla velmi závažné popáleniny celého těla. Přežila jen díky rychle poskytnuté první pomoci a péči popáleninového centra FN Ostrava, kde podstoupila řadu operací. Následky má doživotně. Pachatelé byli odsouzeni k 20letým trestům za pokus vraždy. Od přísnějších trestů a případně i doživotí je zachránila jen jejich obhajoba, podle které netušili, že ve starém domě někdo žije.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy