Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Požár bytu v panelovém domě v Bohumíně nepřežilo 11 lidí, z toho 3 děti, spekuluje se o žhářském útoku

Obrovská tragédie v Bohumíně, v sobotu odpoledne hořel byt v 11. patře panelového domu. Požár byl založen úmyslně. Z bytu poté vyskočilo 5 lidí. Podle hasičů zemřelo celkem 11 osob, z toho 3 děti. Jde o nejtragičtější požár bytového domu od roku 1989.

Silný kouř od požáru panelového domu byl vidět na vzdálenost několika kilometrů, na místo okamžitě vyrazili hasiči a další záchranné složky. Požár měl údajně založit 55letý muž, který podle sousedů vyšel po založení požáru ven a svým činem se chlubil. Dveře bytu měl polít hořlavinou. Někteří lidé celý zásah také sdíleli jako živé vysílání na Facebooku. Na sociálních sítích se objevila videa zachycující pád lidí z hořícího bytu, z nich vyplývá, že museli dopadnout nedaleko hasičů, kteří právě nafukovali dopadovou matraci.

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Je to smutné, protože dá se říct, že chyběly desítky sekund a mohli jsme mít nafouknutou seskokovou matraci a bezesporu ty následky by nebyly tak tragické. Jedná se o velmi tragickou událost. Je mi velmi líto pozůstalých a všech, kteří si museli prožít to trauma. V tuto chvíli můžeme konstatovat, že došlo k požáru bytu v 11. podlaží. Při něm zahynulo celkem 6 osob, dalších pět osob se snažilo zachránit výskokem dolů. Všechny utrpěly zranění neslučitelné se životem. Vše ostatní bude předmětem dalšího šetření. Za celou dobu, co jsem u hasičů, 36 let, tak nepamatuji takový počet mrtvých při bytovém požáru."

Na místě jsou experti Hasičského záchranného sboru, dorazil i krajský policejní ředitel. Z místa byl evakuován dosud neupřesněný počet lidí, některé odvezli sanitky. Celkem je dosud evidováno 10 zraněných, z toho dva hasiči a jeden policista.

U události zasahují také krizoví interventi, kteří poskytují psychickou pomoc svědkům tragédie. Během zásahu se zranili dva hasiči a jeden policista.

Kvůli tragické události byl vytvořen speciální tým, který vyšetřování povede ve dvou rovinách. Bude se podílet na dokumentaci míst činu, která jsou podle ředitele Kužela dvě - před domem a v samotném domě.

Tomáš Kužel, ředitel PČR Moravskoslezského kraje: "Musíme identifikovat oběti, zcela jasně a bezprecedentně, což bude určitě práce, protože těla jsou poměrně zdevastovaná. Mohu veřejnost uklidnit, že se tady nepohybuje nikde volně pachatel, který je schopen takovou věc udělat znovu."

Policejní ředitel také potvrdil, že policisté zadrželi jednoho člověka, odmítl ale spekulovat o tom, že je to pachatel žhářského útoku. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Pro nás je do jisté míry ne úplně normální, že velmi rychle došlo k rozvoji požáru v celém bytě. To je jistě věc, která se nepochybně podepsala na tom, že v tom bytě uhořelo 6 osob. Není to standardní a není to normální. S čím se běžně setkáváme u běžných požárů je, že je zachvácen jeden pokoj, ale tady je napříč celá buňka, všechny pokoje jsou naprosto vyhořelé. Ale opravdu nechci spekulovat nad tím, co je příčinou. 

Obyvatelé v místě jsou v šoku, část z nich kritizuje zásah hasičů. Ředitel hasičů ale kritiku odmítá.

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Víte, je rozdíl, jestli člověk sedí v hasičském autě nebo čeká na pomoc. Když čekáte na pomoc, tak vám každá sekunda připadá jako minuta, deset minut. Když si vezmeme v úvahu, že dvě minuty jsou na výjezd jednotky, tak za necelé tři minutky byla jednotka na místě z Bohumína. Byly povolána další jednotky ihned z Orlové, Karviné, z Ostravy s vysokým žebříkem. V žádném případě nejsem přesvědčen o tom, že by hasiči dorazili pozdě."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Je o skutečně děsivá tragédie. Já bych chtěl vyjádřit soustrast všem pozůstalým. To jsou věci, které nelze omluvit. Nedovedu si vysvětlit, jak se to mohlo stát."

Lidé z poškozeného domu se do svých bytů dostanou údajně nejdříve zítra, budou mít ale zajištěno náhradní ubytování. Prioritu má v tuto chvíli vyšetřování. Z Prahy na místo míří specializovaný kriminalistický tým. Ohledání místa požářiště bude trvat nejméně do rána.

Požár je nejtragičtějším bytovým požárem v historii Česka od roku 1990.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy