Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žhářský čin v Bohumíně nebyl rasisticky motivovaný, pozůstalým i zraněným pomůže kraj a stát

Místostarosta Bohumína Igor Bruzl vyvrátil spekulace k průběhu tragédie v panelovém domě. Podle něj by se nemělo jednat o rasisticky motivovaný čin. Mělo jít o spory v rámci jedné rodiny. Na místě tragické události se v neděli sešla vicepremiérka Alena Schillerová s hejtmanem MS kraje Ivem Vondrákem a zástupci složek IZS.

Podle dostupných informací bylo v neděli pět zraněných z celkového počtu deset propuštěno z péče lékařů. Zraněn zůstává pravděpodobný pachatel, muž, který měl zapálit hořlavou látku a způsobit tragický požár. Jeho zadržení policisté potvrdili s tím, že více informací k činu ani motivu prozatím nebudou poskytovat.

Statika domu podle odborníků není ohrožena. Dům patří městu, napojen na elektřinu a plyn by měl být opětovně během neděle. Do spodních pater se už v tuto chvíli mohou vrátit lidé, kteří ve spodní části panelového domu bydlí, doprovázejí je policisté. Celkem muselo opustit svůj domov 150 lidí.

Kraj podle hejtmana Iva Vondráka (ANO) finančně pomůže pozůstalým a zraněným. Pozůstalí by měli dostat částku 100.000 korun, zranění 50.000 korun.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Organizujeme také finanční sbírku, která by měla pomoci všem těmto lidem."
Alena Schillerová (ANO), ministryně financí, vicepremiérka: "Mluvila jsem s ministryní spravedlnosti, ona mě propojila s ředitelkou mediační a probační služby, ta sem posílá svého náměstka. On bude poskytovat pomoc, spojí se samozřejmě s panem hejtmanem, s panem starostou, bude poskytovat pozůstalým pomoc. Bude jim radit, jak postupovat."

Lidé podle ministryně dostanou peníze z fondu obětem trestných činů, s jejich uplatněním jim pomohou odborníci a už nyní jim bude moct být poskytnuta záloha.

Ředitel krajských hasičů opět zásadně odmítl spekulace, že hasiči na místo přijeli pozdě nebo nevěděli, co mají na místě dělat. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Primárně na takových výškových objektech se jednoznačně zasahuje vnitřní zásahovou cestou, takže není možné tvrdit, že hasiči tady stáli a nevěděli, co mají dělat. Vzhledem k tomu, v jakém stavu byl ten byt při příjezdu jednotek, je zřejmé, že byl použit akcelerant. Je opravdu nemožné, aby zdolání takového požáru bylo vyřešeno v řádu jednotek minut. Jsem stoprocentně přesvědčen, že hasiči dělali všechno proto, aby ty lidi zachránili."

Hasiči na šetření příčin požáru spolupracují s policií, během neděle stále pokračuje dohledání míst činu.

Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje: "Po domluvě s panem ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky generálem Rybou, respektive já jsem ho požádal, ať se zhodnotí celá činnost hasičského záchranného sboru na místě události. Považuji to za naprosto korektní věc. Je to věc, troufnu si říct běžná, která se praktikuje u takovýchto velkých mimořádných událostí, a to proto, ať vyloučíme spekulace."

Policie dorazila na místo dvě minuty po ohlášení požáru. Muži zákona přímo před domem zadrželi pravděpodobného pachatele, ten je podle policie v režimu zadržení, údajně leží v nemocnici. Policie prozatím odmítá spekulovat o motivu útoku, ten je stále v šetření. Zatím nejasná je i právní kvalifikace tohoto činu.

Při zásahu byli zraněni dva hasiči. Jeden dobrovolný byl s lehčím zraněním už propuštěn do domácího ošetřování. Druhý hasič měl být popálen více a podle ředitele Vlčka zůstává ve stabilizovaném stavu v nemocnici. Zranění policisty si nevyžádalo hospitalizaci. Podle mluvčí PČR Karolíny Bělunkové se měl lehce nadýchat splodin a poté byl ošetřen na místě bez vážného zranění.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy