Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: Nové tlumiče nárazu na dálniční okružní křižovatce v Ostravě

Nové tlumiče nárazu na okružních křižovatkách v Ostravě. Ředitelství silnic a dálnic je nechalo nainstalovat na křížení silnic D1 - I/11 a D1 a I/56, tedy na velkém kruhovém objezdu mezi Porubou a Shopping parkem.

354. kilometr dálnice D1 v Ostravě. Děnně tudy projedou tisíce aut. Ředitelství silnic a dálnice se rozhodlo nainstalovat sem tlumiče nárazu. Záchytné silniční zařízení má zvýšit bezpečnost řidičů při případné kolizi.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Vodící tlumiče nárazu jsou chemickou kotvou připevněny do železobetonové základové desky a funkční bezpečnostní zařízení je navíc dopojeno na stávající svodidla vozovky. Záchytný systém z ocelové konstrukce řízeně zadrží vozidla při čelním nárazu, červeno-bílé zakončení svodidel také umí přesměrovat neovladatelný vůz v případě bočního nárazu."
Dagmar Poláchová, obchodní ředitelka společnosti SGRT: "Tady vidíte základní konstrukci tlumiče nárazu, tyto dvě kolejnice. Toto jsou příčné ocelové rámy, které při nárazu se shrnují, boční plechy, které se překrývají a vlastně při velkém nárazu uvidíte celý tlumič takto až po ten poslední díl."

Podle ředitelství silnic a dálnic vyšla instalace tlumičů v Ostravě na téměř tři miliony korun bez daně.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Životnost vodících tlumičů je 20 let, pokud dochází k běžné údržbě bez mechanického poškození například nárazem."
Dagmar Poláchová, obchodní ředitelka společnosti SGRT: "Náklady na tu obnovu jsou nižší než při první montáži, ale často bývají i nárazy menší intenzity a pak je možno opravit tlumič na místě v řádu několika desítek tisíc korun a v poměrně krátké době."

Tlumiče nárazu se na cestách v celé republice osazují od konce 90. let, v té době byly často plastové, i dnes ale řidiči mohou narazit na betonová zakončení svodidel, ta mohou pro rychle jedoucí vozidlo nebezpečná.

Dagmar Poláchová, obchodní ředitelka společnosti SGRT: "Tlumiče nárazu bývají instalovány v podstatě ve dvou situacích. Jednak už při vzniku nových projektů, nových úseků dálnic nebo například při modernizaci D1, kde byla nová projektová dokumentace, tak tam projektant zváží, zda jsou tam místa nebezpečná a vhodná pro tento tlumič nárazu."

V nejbližší době by měl přibýt nový tlumič nárazu přímo na této kruhové křižovatce, na sjezdu na Brno, kde původně už jeden byl.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy