Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V podhradí hradu Hukvaldy láká návštěvníky výstava modelů hradů a zámků

Cestou na hrad Hukvaldy si můžete prohlédnout minimálně dvacet dalších hradů a zámků. Stačí, když zavítáte do Informačního centra v podhradí, kde je stálá expozice do detailu propracovaných papírových modelů.

Miroslav Bitter, autor expozice, provozovatel IC Hukvaldy: “Návštěvník tady najde modely hradů, modely zámků. Jsou tady unikátní modely od pana Karla Lhotského. Některé modely vznikaly až 2200 hodin. Máme tady model sice fiktivního hradu, ale zato propracovaný, včetně středověké vesnice. Máme tady modely Týřova, Bouzova, kroměřížského zámku, frýdeckého zámku, spoustu hradů. Máme tady archeologické nálezy z hradu Hukvaldy, včetně středověkých nádob, kachlí a jejich replik. Máme tady křesadlové pistole, přesleny a spoustu dalšího.

Expozici modelů doplňují interaktivní panely. Prostřednictvím dotykových obrazovek a LCD panelů je možné virtuálně navštívit řadu dalších památek v České republice.

Miroslav Bitter, autor expozice, provozovatel IC Hukvaldy: “U každé každé památky vlastně historie, fotografie a různé aplikace. Děti se tady zabaví u her, kdy si můžu poskládat rytíře nebo nějakou vedutu, nějakou kresbu hradu. Jsou tady kresby a je tady vlastně nástin historie nebo úvod do historie hradu. V okolí Hukvald, jako jsou hrad Štramberk, Šostýn, Starý Jičín a hrad Hukvaldy vlastně celé to schéma uzavírá.”

Mezi největší modely v expozici patří Pražský hrad.

Miroslav Bitter, autor expozice, provozovatel IC Hukvaldy: “Za zmínku určitě stojí model Pražského hradu, který je vlastně díky našemu dvornímu modeláři panu Koudelkovi unikátní v tom, že je vlastně upraven nad rámec běžného modelu, to znamená u katedrály svatého Víta jsou udělané třeba plastická žebra, jsou tam dodělané kašny, různé věžičky a podobně, arkýře, vikýře, různé opravdu detaily. Jedním z cílů této expozice je probudit v lidech jednak zájem o ty památky, jednak probudit chuť si nějakou tu památku doma slepit, postavit a když už se ten člověk do té problematiky ponoří, tak vlastně při návštěvě reálné budovy zámku či hradu docela jakoby vnímá jinak.

Podle Miroslava Bittera je lepší navštívit nejdříve expozici v podhradí a teprve potom nabyté vědomosti porovnat při prohlídce hradu Hukvaldy.

Miroslav Bitter, autor expozice, provozovatel IC Hukvaldy: “Člověk, který se chystá navštívit hrad, tady uvidí ty středověké nálezy, středověkou keramiku, nádoby a všechny ty věci, které se na hradě našly. Může si tady přečíst historii o hradu, uvidí tady rekonstrukce, uvidí tady různé věci, které jsou vlastně ve spojitosti s hradem, včetně inventáře, co na hradě vlastně kdysi bývalo a pak vlastně může zvesela vyrazit do kopce, užít si procházku oborou, navštívit hrad, strávit na něm co nejvíce času, protože je to opravdu krásná památka.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy