Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: Projekt Jedu s dobrou piluje řidičské dovednosti seniorů

V ostravském centru Libros opět proběhl unikátní projekt Jedu s dobou, který se zaměřuje na řidiče starší pětašedesáti let. V tamním areálu se mohli pod dohledem odborníků zdokonalit v jízdě nebo otestovat své limity.

Senior za volantem - pro mnohé řidiče fatální zaklínadlo. Realita je ale jiná. Senioři jezdí sice pomaleji, ale mnohem opatrněji a často bezpečněji než například řidiči bez zkušeností. Projekt Jedu s dobou má jejich dovednosti výrazně podpořit.

Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: “Je hrozně vděčný a vlídný. Chci, aby byl i společenský pro tyto lidi. Třeba tady u nás do Ostravy na centrum Libros jezdí lidi z celé Moravy, z Čech. Já ty seniory strašně obdivuju. Oni mají chuť a vitalitu. Vezmou svůj vůz a jsou tady, často i časně ráno a chtějí. Je to na nich hrozně vidět a je to moc fajn.”
anketa s účastníky kurzu: “Je to super, aspoň se naučíme pořádně jezdit. I když já jezdím hodně roků, ale do takové situace s člověk nedostane. Možná, že jo, ale neměl jsem možnost se do takové situace vůbec dostat.”
Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: “Jde o to, aby vyzkoušeli své vozidlo a vyzkoušeli taky sebe sama. Nemyslím si, že je to o věku, opravdu si to nemyslím. My díky našemu polygonu jim připravujeme podle projektu, podle programu nejrůznější dovednosti, náročnějšího nebo krizového ovládání vozidla, takže mají možnost si vyzkoušet bezpečně, jak to auto zastavit. Zní to tak samozřejmě, ale ne každý umí zastavit. Já musím říct, že u těch seniorů je to to příjemné, že oni jsou velmi vnímaví. To, co jim náš pan instruktor řekne, tak oni se to snaží splnit. To je na tom to hezké.”
účastníci kurzu: “To by nemuselo být jen pro seniory, ale i pro každého. Každý by si to asi rád zkusil.”
“Jistě, to jsou zkušenosti k nezaplacení. Aspoň člověk trochu zjistí, co to s autem dělá. Je to pomoc.”

Projekt Jedu s dobou běží už třetím rokem, senioři ho mají zdarma. Kurz se zabývá i teorií, neméně podstatnou.

Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: “Jde o kinetiku vozidla, hmotnost, jak to vozidlo ovládat, jak správně sedět v tom vozidle. To jsou úplně elementární věci. Jak se umět dívat z toho vozidla, číst tu komunikaci. Možná terminologie, která je nová, ale pro řadu z nás řidičů jsou elementární věci a my chceme, aby si vyzkoušeli to své auto. Je to 90 procent té teorie.”

Nejstaršímu účastníkovi kurzu bylo neuvěřitelných 92 let. V Moravskoslezském kraji letos proběhl i další podobný projekt, ale zaměřený na mladé začínající řidiče Start driving. Účastníkům se v něm intenzivně věnovali i policisté a další dopravní odborníci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy