Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V krajských volbách zvítězila vládnoucí ANO. Hejtman a jeho tým chtějí dál pokračovat v rozdělané práci

Vítězem voleb v Moravskoslezském kraji se stalo hnutí Ano a obhájilo svou vládu uplynulých čtyř let. Dokonce si polepšilo o dva mandáty. Svůj hlas jim dalo 30% voličů, to je nejvíce ve srovnání s ostatními kraji. Koalici ANO vytvoří s občanskými demokraty a lidovci, stejně jako v minulém volebním období. A překvapivě přizve ještě sociální demokraty.

Z vítězné převahy se radovalo vládnoucí hnutí ANO. V Moravskoslezském kraji získalo vůbec největší podporu, a to 30% voličů. Od minulých voleb si polepšilo o dva mandáty. Jejich počet se zvýšil z 22 na 24. 

 Ivo Vondrák, lídr kandidátní listiny, hejtman Moravskoslezského kraje: „Myslím, že krizový stav dokázal, že jsme schopni kraj v takové situaci řídit. Pozice pozice hejtmana je nejen o politice, ale musí ovládat i další věci. A to posílilo rozhodováni.“

Na druhém místě skončila koalice ODS a TOP 09. Občanští demokraté tak zůstávají nadále partnery hnutí ANO ve vedení města. Svůj mandát navýšili o z 6 na 10.

Stanislav Folwarczny, 3. místo na kandidátní listině, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Děkuji kolegům z TOP 09, že jsme do toho šli společně a ten výsledek se skutečně dostavil. Myslím, že během čtyř let zlepšit volební výsledek o téměř 100% je úspěch.“

Třetí koaliční partner uplynulého volebního období, KDU – ČSL,  se také bez problémů do zastupitelstva probojoval. Lídři všech tří stran už dříve deklarovali pokračování ve spolupráci. K dispozici mají pohodlnou většinu 41 hlasů v 65 členném zastupitelstvu.

Velký úspěch zaznamenali Piráti, kteří nově zamířili do vod krajského zastupitelstva. 

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně kandidátní listiny: „Bereme to jako úspěch, jako v podstatě jako vítězství. Teď budeme čekat, co se bude dít. Zda nás osloví případní koaliční partneři.“

Nicméně Piráti zatím přizváni ke spolupráci s koalicí nebyli. Jejich 9 mandátů

tak bude hlasem opozice. 

 Pozvánku k jednání o koalici naopak překvapivě dostala ČSSD. A to přesto, že ve volbách tratila. Jejich 5 křesel je zhruba třetina volebního výsledku před čtyřmi lety.

Josef Kajnar (ČSSD), lídr kandidátní listiny: „My jsme měli cil dostat se na 5%, protože ČSSD není v dobré kondici.“

Neúspěch zaznamenali také komunisté, a tak se budou se muset smířit s nižším počtem mandátů, než dosud. 

  Josef Babka (KSČM), lídr kandidátní listiny: „Z hlediska výsledku naší strany je ztráta mandátů v zastupitelstvu kraje nepříjemná. Dalo se předpokládat, že naši voliči odejdou k jiným stranám."

Poslední subjekt, který je nyní v krajském zastupitelstvu, SPD, si svých šest mandátů udržela. 

Ve třech volebních obvodech se volilo také do senátu. Do II.kola voleb postoupili ve volebním obvodě Ostrava město s těsným rozdílem Zdeněk Jiříček a Ondřej Šimetka. 

Podobně těsný byl i souboj Jiřího Carbola a Heleny Pešatové ve Frýdecko Místeckém obvodě.

V Karvinském obvodě s výrazným rozdílem zvítězil Ondřej Feber. Před Radkem Sušilem, který senátorský post obhajuje.

Přestože letošní volby byly poznamenané koronavirovou krizí a musely probíhat za zvláštních hygienických opatření, lidé volit přišli. A to ve větším počtu, než před čtyřmi lety.

Kdy svůj hlas odevzdalo 31% voličů. Letos Moravskoslezském kraji přišlo k volbám 33% všech oprávněných voličů. Nejvíce jich už tradičně volilo na Novojičínsku. Nejmenší zájem pak měli lidé v okrese Bruntál.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků