Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kauza Studénka před krajským soudem: potvrzeno pět zproštění viny, u pět obžalovaných případ pokračuje

Pět z deseti obžalovaných v kauze pádu mostu ve Studénce dnes Krajský soud v Ostravě zprostil viny. Případ ale míří potřetí k Okresnímu soudu v Novém Jičíně. U zbylých pěti obviněných totiž Krajský soud nařídil nové projednání případu.

Pět obžalovaných je definitivně nevinných a pět se vrátí zpátky k okresnímu soudu do Nového Jičína, a to už potřetí. Tak rozhodl ostravský krajský soud ve věci odvolání v kauze Studénka. Rozhodnutí si přišli osobně vyslechnout pouze tři obžalovaní, soud ho vynášel dvě hodiny a opět velmi zasáhlo poškozené.

Richard Salamon, cestující z vlaku Comenius 108: "Pokud nebudeme mít pravomocný rozsudek, tak nemáme jistotu, že se žádná tragédie nebude opakovat."
Pavel Šára, státní zástupce: "Krajský soud vyšel podle mého z názoru, že hlavní vinu nese vyšší management, to znamená jak od firmy Bögl a Krýsl, tak od firmy ODS."
Oldřich Magnusek, jeden z obžalovaných manažerů: "Určitě z toho co tady zaznělo, jsem v tom nevině."

Projektant, stavební dozor a dělníci, kteří pracovali na stavbě jsou nevinní, plnili totiž pouze pokyny nadřízených.

Tibor Rovňák, obhájce Jiřího Vlacha: "Pokud jde o mého klienta, ten dělal tu podpůrnou konstrukci, po dvanácti letech odcházíme s dobrým pocitem, že můj klient je zproštěn obžaloby."

Podle okresního soudu se přitom nepodařilo zjistit přesnou příčinu pádu mostu, a proto všechny původně zprostil obžaloby. Soudce krajského soudu v Ostravě se ale domnívá, že všechny vypracované znalecké posudky byly správné.

Pavel Šára, státní zástupce: "Bylo sděleno krajským soudem, že tam byla celá řada pochybení, které vedly k pádu mostu."
Richard Salamon, cestující z vlaku Comenius 108: "Já si myslím, že ano, že by měl být potrestaný každý."

Státní zástupce zvažuje v případu o osvobozených ještě dovolání k nejvyššímu soudu.

Průběh soudních jednání

Neštěstí se ve Studénce stalo 8. srpna 2008. Zahynulo při něm 8 lidí, zraněno bylo 95 cestujících, devět těžce. Mezi obžalovanými jsou pracovníci stavebních firem, živnostník a jeden úředník. První osvobozující rozsudek v této kauze zazněl v prosinci 2017, Krajský soud v Ostravě jej loni v září zrušil a případ se vrátil do Nového Jičína. A ani teď nekončí.

U Okresního soudu v Novém Jičíně vloni listopadu zazněl podruhé stejný verdikt, který v případu tragédie železničního neštěstí ve Studénce osvobodil všech deset obžalovaných. Podle soudce Jaromír Pšenici se nepodařilo prokázat, že za pád mostu mohli právě oni. Světlo do případu nevnesly ani odlišné znalecké posudky.

Podle státního zástupce Pavla Šáry znamená nové rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, že případem se znovu bude muset zabývat Okresní soud v Novém Jičíně. Ten by navíc měl zřejmě rozhodnout, že pětice obžalovaných by si měla vyslechnout trest. Jestliže by se to nestalo, případ by měl být podle soudních zvyklostí soudci odebrán a měl by ho dostat k projednání nový soudce.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků