Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opilý muž z Havířova se ztratil na Pustevnách, pátraly po něm desítky policistů, hasičů i členů horské služby

Na Pustevnách proběhla v sobotu večer rozsáhlá pátrací akce. Policisté, hasiči a horští záchranáři hledali 28letého muže z Havířova, který se ztratil někde kolem lanovky do Ráztoky. Byl opilý, zřejmě si vypnul telefon a vyčerpáním usnul na sněhu. Našli ho po zhruba 5,5 hodinách, byl silně podchlazený a převezli ho do nemocnice.

Policisté, hasiči a členové horské služby mají za sebou pořádně náročnou sobotní noc. Krátce před 19. hodinou zavolala na tísňovou linku 158 28letý muž z Havířova a řekl: "Ztratil jsem se v lese." Operačnímu důstojníkovi ještě dodal, že je někde mezi Ráztokou a Pustevnami. Tvrdil, že šel zkratkou po modré značce.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "S mužem bylo ještě několikrát telefonicky hovořeno, nicméně domluva s ním nebyla snadná, zřejmě byl opilý. Policisté museli rychle a profesionálně zareagovat. Vzhledem k velmi špatným venkovní podmínkám byla ve spolupráci s horskou službou v krátkém čase zorganizovaná pátrací akce."
Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Besykdy: "Police ČR nás požádala o součinnost kolem osmé večer s informací, že muž má být v lokalitě, kde je sníh. Ten je zde od 800 do 1000 metrů nadmořské výšky. Naše hlídka ze stanice na Pustevnách tedy vyrazila propátrat udaný prostor, ale bez výsledku."
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Do hledání v lese byli nasazeni policisté místního obvodního oddělení, dvě desítky policistů speciální pořádkové jednotky, psovodi se služebními psy, 20 členů horské služby se skútry, vozidly a terénními čtyřkolky a v neposlední řadě pomáhali i hasiči. Letecká služba nám kvůli špatným povětrnostním podmínkám vypomoci nemohla."

Podle všeho se po ohlášení muži vybil mobilní telefon, nebo vyčerpáním usnul, protože jakýkoliv pokus zkontaktovat se s ním, byl neúspěšný.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Mobilní telefon pohřešovaného muže byl sice lokalizován, ale signál bývá zachycen v širokém perimetru. V tomto případě lokalizace byla od Pusteven na Horní Bečvu. Z toho důvodu do pátrací akce byly požádání o zapojení i policisté Krajského ředitelství Zlínského kraje."

Před půl dvanáctou pak všichni policisté, hasiči a horští záchranáři utvořili rojnici a začali pečlivě prohledávat okolí modré značky. V nižších polohách přitom pršelo a ve vyšších hustě sněžilo. Rojnice bez úspěchu prohledávala asi půl hodiny, když se najednou ztracený muž znovu ozval na tísňovou linku.

Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Besykdy: "Zřejmě opravdu usnul nebo omylem telefon vypnul. Udal, že je skutečně na sněhu, ale jinak byl dost zmatený. Nicméně během dvaceti minut od telefonátu sám vyšel z lesa, ovšem na druhé straně hřebenu. Byl prochladlý, zcela dezorientovaný, ale jinak naštěstí bez zranění."

Jak se potvrdilo, muž byl silně opilý, nadýchal 1,72 promile. Přivolaní záchranáři ho poté převezli kvůli silnému podchlazení do nemocnice.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: "Zbloudilý muž porušil snad všechny zásady bezpečného pohybu v zimních horách."

Horští záchranáři proto důrazně upozorňují, aby lidé nikdy nepodceňovali hory, nescházeli z vyznačených turistických tras a hlavně správně časově plánovali výpravy s potřebným vybavením, aby náhodou někde neuvízli. Základem je mít u sebe také plně nabitý mobilní telefon pro případ nejvyšší nouze.
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Agentura K.V. group s.r.o. - pracoviště Vernéřov

od 16 800 Kč/měsíc

Detail

PragVip s.r.o. - Praha-východ

od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nemocnice následné péče VIA, s.r.o. - 02

od 42 500 do 60 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků