Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pod velkým čtyřkolovým jeřábem se v Žabni utrhla krajnice, vyprostit ho museli hasiči

Dvě jednotky profesionálních hasičů zasahovaly ve čtvrtek odpoledne v Žabni u Frýdku-Místku. Pod velkým čtyřkolovým automobilovým jeřábem Demag 30 se při jízdě na stavbu utrhla krajnice a stroj se nedokázal hnout z místa. Hasiči proto povolali na místo ještě větší jeřáb, který pomohl svého menšího sourozence vrátit zpátky na cestu.

VIDEO: HZS MSK

Čtyřkolový automobilový jeřáb Demag 30 jel zrovna na stavbu rodinného domu. Při průjezdu úzkou ulicí v Žabni se pod ním utrhal krajnice a jeřáb zapadl hluboko do měkkého podmáčeného podloží vedle asfaltové silnice. Půda byla tak měkká, že si nedokázal pomoci ven ani zvedáním na vlastních hydraulických nohách a nezachránil ho ani pohon 4x4. Proto zavolal řidič na pomoc o půl druhé odpoledne profesionální hasiče z Frýdku-Místku.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Protože hrozilo převrácení jeřábu na bok na plot u rodinného domu, povolal velitel zásahu na místo větší, hasičský jeřáb ze stanice Ostrava-Zábřeh (třínápravový AJ AC60 Demag), který přijel i s kontejnerovou mobilní dílnou."

Hasiči ve spolupráci s majitelem jeřábu vymysleli chytré, rychlé, a přitom bezpečné řešení. Opatrnou a precizní manipulací se speciální technikou se podařilo jeřáb vytáhnout. Zhruba za hodinu a půl.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Hasičský jeřáb nazvedl zadní část zapadlého jeřábu a přesunul ji na asfalt. Pak byl použit speciální pneumatický zvedací vak (tzv. sněhulák), kterým hasiči nazvedli přední část jeřábu do potřebné výšky, podložili přední kola dřevěnými pražci (jak z vybavení kontejnerové pojízdné dílny, tak z výbavy majitele jeřábu), na pražce byl spuštěn jeřáb, a ten už pak dokázal vycouvat."

Vyprošťovaný jeřáb vyvázl zcela bez poškození, sanaci poničené zeminy bude řešit majitel jeřábu s obcí, která byla o události informována.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Pro případ, že by mohlo být v zemi potrubí (plyn a voda), hasiči po vytažení jeřábu ještě měřili koncentraci detektorem plynu. Nulový výsledek."

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků