Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Většina ze 17 baníkovců se na trestu dohodla, soud rozhodne o trestech jen pro 5 obžalovaných

Krajský soud už potvrdil tresty většině ze 17 baníkovských fanoušků, kteří přepadli auto s příznivci opavského klubu. Výši trestů si obžalovaní dohodli se státním zástupcem a tak soud jen dohodu potvrdil. Líčení bude pokračovat pouze s 5 vlajkonoši, kterým žalobce nabídl nepodmíněné tresty.

V říjnu 2018 zinscenovali fandové Baníku defekt vozu, aby donutili zastavit fanoušky Opavy, kteří se zrovna vraceli ze zápasu v Brně. Jakmile auto v Březové na Opavsku zastavilo, najeli ze všech stran další auta baníkovců. K bitce ale nedošlo. Útočníci rozbili skla a z kufru ukradli vlajky a šály. Policisté dostali před soud 17 mužů.

Klára Krystynová, mluvčí Krajského soudu Ostrava: "Obžalovaní se měli dopustit zvlášť závažného zločinu loupeže. V případě prokázání viny jim hrozí, dle rozsahu jejich trestné činnosti, trest odnětí svobody v rozsahu 5 až 12 let."

Fanoušci nevypovídali a nebo vinu popírali. Obhájci se snažili soud přesvědčit, že tresty jsou velmi přísné a že se vlastně nestalo nic vážného. 

Petr Stoklas, obhájce jednoho z obžalovaných: "Obecně, soud může jít i pod trestní sazbu. V tom druhém odstavci, organizovaná skupina, je trestní sazba hodně vysoká. Vzhledem k okolnostem případu mi to přijde hodně přísné."

Pak ale jeden z obžalovaných využil novely zákona, která umožňuje dohodu o vině a trestu s žalobcem. Přidalo se i dalších 11 obžalovaných. Vyvázli s podmínkami. 

Klára Krystynová, mluvčí Krajského soudu Ostrava: "Obžalovaným byly uloženy tresty v rozmezí 3 - 5 let se zkušební dobou do 5 let. U některých obžalovaných byl ještě uložen dohled. Dále jim byl uložen trest zákazu vstupu na veškerá utkání fotbalového klubu Baník Ostrava a fotbalové reprezentace."

Odsouzení také musí zaplatit pokuty až do výše 109 tisíc korun. Státní zástupce se pokoušel dohodnou i se zbývajícími 5 fanoušky. Těm ale navrhl nepodmíněné tresty, což nepřijali a tak bude soud pokračovat v lednu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy