Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další dominanta hornictví pomalu mizí. Ve Sviadnově se bourá těžní věž dolu Staříč

55 metrová těžní věž dolu Staříč I ve Sviadnově už mizí místním před očima. Společnost OKD začala s její postupnou likvidací. Obec přitom dlouhodobě usilovala, aby byla věž prohlášena za kulturně-technickou památku. Letos v říjnu bylo ale vydáno jasné rozhodnutí o její demolici.

Dělníci postupně odřezávají horní části na ocelové konstrukci těžní věže. U toho jim asistují dva velké autojeřáby. 55 metrů vysoká těžní věž vydržela ve Sviadnově 38 let, teď postupně mizí a místní to velmi mrzí.

Anketa: "Myslíme si tady všichni, že by to mělo zůstat jako kulturní památka. Bylo by to nějaké lákadlo Sviadnova a nějaký vzpomínka na to, co tady bylo a asi je to chyba."
Pavel Hujer, nadšenec do hornictví: "Byla by to perfektní rozhledna pro lidi, takže teď záleží. Chceme postavit radši novou rozhlednu z nějakých evropských fondů nebo z něčeho nebo využijeme stávající kulturní památku?"

Věž váží 293 tun a vtažná jáma pod ní má hloubku 907 metrů, od poloviny nahoru je už ale zalitá betonem. Po roce 2000 sloužil důl jen k větrání, které bylo zastaveno v roce 2014 a důl postupně zakonzervován.

Ivan Zigo, bývalý horník: "Obrovská škoda, protože co já vím, tak je vytěžené asi vlastně polovina, co tady bylo, těch zásob toho uhlí."

Obec chtěla, aby byla věž prohlášena za kulturní památku, podobně jako vedlejší kulatá železobetonová, postavená v roce 1963.

Adam Folvarčný, místostarosta Sviadnova: "Za naši obec to považujeme za trochu nešťastné, protože věž jsme vlastně chápali celou dobu jako místní dominantu. V tomto směru jsme dvakrát inicovali i řízení na ministerstvu kultury."

Sviadnov nyní jedná se společností OKD o vytvoření místa, které by těžbu na tomto území důstojně připomínalo.
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ferenc Group s.r.o. - pracoviště okres Pardubice

od 16 800 Kč/měsíc

Detail

AHMINTO s.r.o. - pracoviště okres Pardubice

od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Fincentrum & Swiss Life Select a.s. - Pražákova

od 45 000 do 65 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků