Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pozor ať nevyhoříte! Hasiči varují před zapalováním nevhodných adventních věnců

Advent je podle hasičů jedním z rizikových období. Začal v neděli 29. listopadu a lidé se pustili do zapalování adventních věnců. Hasiči proto varují před špatně instalovanými svícny a svíčkami na různých místech bytů a domů. Může z nich vzniknout požár a v horším případě i zranění nebo dokonce úmrtí.

Do adventního věnce a dalších předvánočních výzdob jsou ideální hořící svíčky, které jsou odděleny od zbytku věnce ve skleněné nádobce. Při odchodu z domova byste je měli automaticky sfoukávat.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Pokud není svíčka řádně oddělená od hořlavé části adventního věnce, nesmí se svíčky zapalovat. Když zapalujete svíčky na dekoraci, vždy se ještě jednou přesvědčte, zda jsou řádně upevněny na nehořlavé podložce nebo v nehořlavém držáku tak, aby se nepřevrhly."

K požáru stačí byť jen jedna zapálená svíčka, která stojí v blízkosti textilií, v nábytkových sestavách nebo se dokonce může dotýkat smrkových či jedlových větviček. Velké riziko může být i průvan, ve kterém svíčka stojí.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK:  "Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Svíčky by neměly zůstávat bez dozoru dospělých osob, nejlépe ani při vašem přesunu do jiného pokoje, hlavně ne mezi rozdováděnými dětmi či volně se pohybujícími domácími mazlíčky."

Pozor by si měli dávat zvláště majitelé koček. Vyšetřovatelé hasičů se setkávají s případy, kdy byl příčinou požáru adventní věnec, který ze stolu shodila kočka. Ta skočila na stůl, stáhla z něj ubrus i s hořícím věncem, a už hořelo.

Nenechávejte hořící svíčky bez dozoru

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Po odchodu z domu je jednoznačně nejlepším řešením všechny hořící svíčky zhasnout. Základní zásadou ale zůstává: neponechat zapálenou svíčku nikdy bez dozoru. Byly zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár."

Například před pěti lety způsobil v našem kraji požár neodborně „položený“ adventní věnec.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Rodinka z Opavska dostala opravdu, ale opravdu nedobrou radu, že adventní svíčka musí vždy dohořet bez uhašení. Proto na noc položili tito lidé adventní věnec zodpovědně v koupelně do „bezpečné“ vany. Zapomněli ale, že není litinová, ale plastová. Následný požár v koupelně způsobil škodu nejméně za 150 tisíc korun, tři lidé byli zraněni."

I Betlémské světlo, které se obvykle nezhasíná, by mělo hořet pouze v jednoznačně bezpečném prostředí. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Pokud nemáte speciální vázu či uzavřenou lucerničku s kovovým rámem a skleněnými stěnami, poslouží třeba větší zavařovací (okurková) sklenice. Ale nesmí být použita příliš vysoká svíčka."

Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžete se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, vlhkými utěrkami, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.)"

V žádném případě nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, ihned volejte hasiče pomocí tísňové linky 150 nebo 112. Ti na místo dorazí za několik minut.

Několik užitečných rad v kostce

  • Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec kupujete. Věnec by neměl být vyroben z vysoce hořlavého materiálu – např. suchých dřevěných pilin, hoblin apod., na nichž jsou bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.
  • Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho.
  • Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. Pouze na stabilní nehořlavou podložku bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím či větvičkami adventního věnce).
  • Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.
  • Věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou.
  • Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou adventní věnec či svíčku převrhnout.
  • Zapálené svíčky nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy