Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči trénovali záchranu osob z lanovky v Karlově pod Pradědem

Záchranu osob ze zastavené lanovky trénovali během týdne hasiči z Ostravy a Bruntálu v Karlově pod Pradědem. Během tří dopoledních zaměstnání se tam vystřídali lezečtí specialisté ze všech tří hasičských směn, tedy A, B a C.

VIDEO: HZS MSK
Stáhnout video

Vedle tréninku záchrany osob z lanovky u sjezdovek ve skiareálu Karlov se hasiči-lezci ze stanic HZS MSK Bruntál a Ostrava-Poruba seznámili s dalšími lanovými drahami v okolí – například v lyžařských areálech Klobouk a Kopřivná.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Již od roku 1990 jsou vybraní příslušníci HZS MSK speciálně vybavováni a školeni pro provádění záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou pomocí lanové techniky. Tito hasiči-lezci jsou nasazováni v situacích, kdy je provedení záchrany nad rámec možností „běžné“ hasičské jednotky, například paraglidistů, končících svůj nepovedený let na vysokých stromech."

Do týmu se vybírají příslušníci s nadprůměrnou odolností proti stresu a zároveň jde o nejzkušenější záchranáře s rozsáhlými znalostmi provádění lanových technik. Důraz je kladen na schopnost samostatné činnosti a rozhodování i ve vypjatých a krizových situacích.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "V současné době je z celkového počtu 759 výjezdových hasičů HZS MSK zařazeno celkem 91 příslušníků jako hasiči-lezci, a tito jsou dislokováni v 6 lezeckých skupinách, po jedné v každém okrese kraje, připravených pomoci lidem 24 hodin denně."

Celkem 19 příslušníků hasičů-lezců lezeckého družstva, dislokovaného na stanici HZS MSK Ostrava-Poruba, je navíc vybaveno a připraveno pro záchranné práce pomocí lanové techniky a vrtulníku, mají tedy specializaci leteckého záchranáře. V současné době naši letečtí záchranáři spolupracují s Leteckou službou Policie České republiky a jejím vrtulníkem Bell 412 EP.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy