Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Roušky z nanomateriálu mají nejvyšší stupeň ochrany

  • Celý MS kraj,

Materiály, které jsou antibakteriální, chrání proti pocení i UV záření a odvádějí vlhkost. S těmi pracuje designérka a módní návrhářka Lada Vyvialová. Kouzlo nanomateriálů ji zaujalo natolik, že se podílí na jejich vývoji.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Tady jsme v ateliéru, kde vznikají úplně první myšlenky, které přenáším na papír. Stačí mi k tomu jen papír a tužka, nic víc k tomu není potřeba. A všechno, co tady vznikne se přetvoří do finální podoby v dílně.”

Letos v ateliéru vznikaly i hodně aktuální roušky. Pro návrhářku bylo zásadní zohlednit anatomii, která je pro každého člověka individuální. Řešila jak vyrobit ochranu dýchacích cest, která bude estetická, vyrobená z funkčního elastického materiálu a zároveň splní nároky spotřebitelů. Zkrátka navrhnout roušku tak, aby byla vysoce funkční a vhodná pro různé příležitosti.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Naše roušky mají dvě vrstvy, ta horní vrstva má lotosový efekt, což je schopnost nepropouštět kapénky, je to rezistentní vůči kapkám vody, ta druhá vrstva obsahuje bavlnu, takže je velmi příjemná na pleť a odsává vlhkost, která vzniká při dýchání. A funguje tak, že vzduch včetně nečistot přichází k první vrstvě, kapénky na ní ulpí, větší nečistoty se odrazí a to, co tam zůstane, to jsou bakterie a nečistoty, které se na povrchu neutralizují.”

Rouška, vyrobená z materiálů využívající textilní nanomateriály, má antibakteriální vlastnosti, má lotosový efekt a odráží UV záření. Díky nanočásticím je materiál testovaný jako podpůrný zdravotnický prostředek, který pomáhá léčit pokožku.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Materiály, které my zpracováváme jsou jedinečné, svébytné a my je celé stavíme na technologiích. Na fotografiích je vidět jak to celé funguje…, to, co se dostane zvenčí, zůstane na povrchu a nedostane se to dovnitř.”

Všechny kolekce, které módní návrhářka Lada Vyvialová vymyslí v ateliéru, dostávají finální podobu v dílně. Nejdříve střih, střihové manipulace, základ modelu a dolaďování. Technologické, technické a proporční… Až tady v dílně se zjistí, jestli je model schopen života, je nositelný a jak ve skutečnosti vypadá.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Materiál, který tady vidíte, je vyrobený přímo na míru pro nás. Akceptuje naše požadavky, je v našich barvách které si vytvoříme. Výhody toho materiálu je po všech stránkách úžasný, je chytřejší než my. Materiál je antibakteriální, takže pečuje o pokožku, má UV filtr, takže chrání před sluncem a je plně funkční. Pokud se v něm potíte, rychle odvede pot, má vlastnosti, které eliminují zápachy, tím pádem je méně perete, déle vám vydrží a měly by zůstat takovou součástí šatníku, kterou nechcete vyhodit.”

A jednoduchá je i údržba. Modely se perou v pračce bez použití aviváže a nežehlí se. Navíc jsou extrémně lehoučké. Zvážili jsme tričko z nanotextilie a sadu fixů. 

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka:  “Triko váží 60 gramů a fixy jsou o dvacet gramů těžší než to naše tričko.”

Nanočástice jsou pevně ukotveny do vlákna, takže se nevypírají. Vlastnosti materiálu přetrvávají roky, částice se neuvolňují a nezamořují přírodu.

Témata: roušky,  Lada Vyvialová
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků