Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vakcíny do MSK dorazí nejdříve na Silvestra. Podle hejtmana je ve zdravotnictví krizový stav, situace s Covid-19 je horší než na podzim

Krizový štáb Moravskoslezského kraje požádal všechny nemocnice a zdravotnická zařízení o alokaci dalších lůžek pro pacienty s Covid-19, i nad aktuálních 25 procent. Na brífinku po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje to řekl hejtman Ivo Vondrák.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Ta situace se po Vánocích výrazně zhoršuje. Do jisté míry je to dáno tím, že přecejen lidé, jak byli o Vánocích doma, tak v podstatě čekali, zda-li se ta zdravotní situace u nakažených zlepší. Bohužel se tomu tak nestalo, spíše naopak. Dochází k nárůstu nejen nově nakažených, ale především těch, kteří vyžadují hospitalizaci. To je věc, která samozřejmě velmi komplikuje život našim zdravotníkům, a to velmi razantně."

Na pondělní odpoledne je svolána videokonference se všemi řediteli nemocnic v kraji. Podle hejtmana jsou zdravotníci vyčerpaní a jejich počet je nedostatečný.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: "Už jsme v situaci, kdy řešíme krizový stav. Už to není jen o zrušení plánované péče, ale je to o nutnosti zajistit péči pro ty, kteří mají těžké průběhy."

Moravskoslezský kraj očekával, že v pondělí do regionu dorazí první dávka vakcín proti Covid-19. Zůstalo ale jen u předpokladu, firma Pfizer totiž podle hejtmana potřebný počet vakcín nedodala. Do regionu tak budou přivezeny až na konci roku. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Já jsem o tom diskutoval, psali jsme si o tom, s ministrem zdravotnictví. Je to svévolné rozhodnutí z jejich strany. V daný okamžik asi nejsme schopni s tím nic udělat, takže se to posouvá až na 31. prosince. Předpokládala se tedy dodávka 5000 dávek. My jsme se dohodli na tom, že 4000 dávek půjde do nemocnic k zajištění zdravotníků a 1000 dávek půjde do sociálních zařízení." 

Moravskoslezský kraj má připravenou strategii očkování. Hlavními místy budou nemocniční zařízení, kterých je v kraji 17. Kraj má připraveny i prostory pro případné očkovací centrum, a to na Černé louce v Ostravě. Podle hejtmana ale na jeho provoz v tuto chvíli chybí personál.

Témata: nemocnice,  MSK,  krizový štáb,  koronavirus,  covid-19
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků