Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě začalo očkování proti covidu. První jsou na řadě zdravotníci z první linie

Ještě v pondělí večer dorazily do Ostravy první očkovací vakcíny proti onemocnění Covid19. Určeny jsou pro zdravotníky fakultní nemocnice, kteří pracují na odděleních, kde leží pozitivní pacienti. Jejich očkování začalo hned ráno.

V pondělí očekával náš kraj první dodávku očkovací látky proti coronaviru. Po jednání krizového štábu hejtman Ivo Vondrák oznámil, že výrobce vakcíny firma Pfizer má problémy s logistikou a prví zásilka dorazí 31. 12. Brněnská nemocnice ale problém vyřešila a ještě večer přišlo do Fakultní nemocnice Ostrava prvních 140 ampulí, což je 700 dávek.

Zdeňka Hajduková, přednostka Kliniky pracovního a preventivního lékařství: "Touto vakcínou se očkuje ve dvou dávkách. Za 21 dnů to bude další dávka. V současné době nám přišly už rozmrazené vakcíny a proto to očkujme narychlo. Měli bychom to vyočkovat během 4 dnů."

Fakultní nemocnice zřídila po budovách 4 očkovací místa a nejprve byli vyzváni zdravotníci z první linie, kteří pracují přímo s nakaženými lidmi. 

Jan Jahoda, primář Kliniky anestezie resuscitace a intenzivní medicíny: "Nechápu, jak může mít někdo něco proti očkování, vzhledem k historickým zkušenostem se všemi očkováními v této zemi. Vnímám to dost militantně a kdyby bylo na mně, tak by bylo povinné." 
zdravotní sestra FNO: "Po pravdě se přiznám, že jsem trochu váhala, ale když vidím naše lékaře, jak k tomu přistupují, že chodí a nechávají se očkovat, tak jsem váhat přestala a šla jsem."

V průběhu úterý mělo být naočkováno asi 100 zdravotníků. Do konce roku by mělo být do Ostravy dodáno asi 5 tisíc dávek vakcíny. Nejprve bude naočkováno 17 tisíc zdravotníků, 10 tisíc pracovníků v sociálních službách a pak začne očkování rizikových skupin. Očkovat se bude v 17 nemocnicích po celém kraji. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy