Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ovzduší na Ostravsku se pročistilo od prachu, zatím jen mírně s nejistou prognózou

Několik dnů trápilo obyvatele Ostravska znečištěné ovzduší. Mohly za to nepříznivé rozptylové podmínky, které se teď mírně zlepšily.

Teplotní inverze a s ní spojené bezvětří způsobily zvýšení škodlivin v ovzduší. Monitorovací stanice zaznamenávaly především zvýšené hodnoty polétavého prachu, který ohrožuje dýchací cesty.

Nejvyšší hodnoty prašnosti zaznamenává v regionu dlouhodobě stanice ve Věřňovicích nedaleko Bohumína.

Na některých místech se prašnost v hodinových intervalech pohybovala okolo 200 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu. Denní limity byly překročeny dvoj až trojnásobně.

Marie Glofáková, ČHMÚ Ostrava: “V dalších dnech, čtvrtek a pátek, očekáváme mírné zlepšení rozptylových podmínek.”

Více prachu v minulých dnech dýchali lidé na celém Ostravsku, včetně Rychvaldu. I tam ale pozorují, že se situace postupně zlepšuje.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Prašnost v Rychvaldě byla poměrně na vysokém stupni, ale v současné době můžu říct, že se snižuje vlivem zřejmě i kotlíkových dotací. Lidé si uvědomují, že nemohou ovzduší takto zamořovat. Situace, zdá se, že se vyvíjí lépe.”

Zlepšení potvrzují také meteorologové. Loňský rok byl v historii vůbec prvním, kdy ani jednou nebyla vyhlášena smogová situace. Částečně za to může i koronavirová situace.

Blanka Krejčí, ČHMÚ Ostrava: “Což je absolutní primát za tu dobu, co se tyto limitní hodnoty pro PM10 dostaly zpátky do legislativy. Je to kombinací vlivů. Jednak jsou to rozptylové podmínky. Samozřejmě, kdyby nám počasí nepřálo, tak se k tak příznivé situaci se nedopracujeme. Ale samozřejmě se projevuje pokles emisí, a to ze všech typů zdrojů.”

Zda se příznivý vývoj udrží i v letošním roce, to ještě není jisté. Podstatnou roli totiž stále hraje počasí a rozptylové podmínky.
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

R & G ZESTA, spol. s r.o....

od 110 do 150 Kč/hod.

Detail

Globus ČR, k.s. - 02: hypermarket Globus, Trmice

od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

TECHNICO Opava s.r.o.

od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků