Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranáři v kraji nestíhají, denně mají až 450 výjezdů, desítky lidí volají také kvůli Covidu-19

Moravskoslezská záchranka musí v těchto dnech navyšovat počty posádek. Záchranáři totiž mají výrazně vyšší počet výjezdů než dřív, denně kolem 400 až 450. Dlouhodobý průměr je přitom kolem 330 výjezdů na den. Desítky lidí, kteří mají Covid-19 si také volají záchranku kvůli zhoršenému stavu. Záchranáři prosí veřejnost, aby využívala linku 155 opravdu jen v nejakutnějších případech.

Situace je pro záchranáře v kraji opravdu dramatická. Výrazný počet výjezdů zaznamenávají záchranné služby napříč celou republikou. I v Moravskoslezském kraji tak museli navyšovat počet posádek, kterou jsou pro pacienty k dispozici.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Zatímco dlouhodobý průměr činí okolo 330 výjezdů za čtyřiadvacet hodin, v posledních dnech se počty pohybují okolo 400 i 450. Rekordní přitom byla sobota 2. ledna, kdy záchranáři museli zvládnout celkem 539 událostí, což znamenalo 65% nárůst. Průměrně nyní posádky ZZS MSK vyjíždějí o 20-40% více, než obvykle."

Z tohoto počtu si průměrně 50 lidí denně, kteří mají Covid-19, volá záchranku kvůli zhoršení zdravotního stavu. Každý takový pacient přitom znamená mnohem delší dobu zásahu, protože je nezbytná následná dekontaminace posádky i zásahového vozidla. Záchranáři už kvůli těmto potřebám postavili na jaro do provozu navíc až pět posádek, speciálně určených pro zásahy u Covid nemocných pacientů.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "ZZS MSK již v jarních měsících postavila do provozu navíc dle aktuální potřeby až pět posádek, speciálně určených pro zásahy u Covid nemocných pacientů. Nyní bylo nutno posílit denní služby v rámci MSK o další čtyři posádky, aby bylo možné nárůst událostí zvládat a zajistit poskytování přednemocniční neodkladné péče pacientům v našem kraji."

Linku 155 volejte pouze v nejnutnějších případech

Zajištění provozu je aktuálně velmi náročné a záchranná služba se dostává na hranici svých možností.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Apelujeme proto na občany, aby využívali linky tísňového volání 155 a zdravotnické záchranné služby opravdu v akutních případech. Stále běžně volají lidé s drobnými úrazy, nebo stavy, které jsou plně v gesci praktických lékařů. Takové zásahy jen dále navyšují již velmi obtížně zvladatelnou situaci."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy