Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranné službě MS kraje prudce narostl počet výjezdů. Situaci zhoršují lidé s banálními problémy

Nyní bychom rádi apelovali na všechny občany našeho kraje, aby se chovali zodpovědně. Záchranná služba v posledních dnech totiž zaznamenala dramatický nárůst počtu výjezdů. Spousta lidí ale volá 155 v situacích, které nejsou akutní.

V neděli zasahovala posádka zdravotnické záchranné služby v Beskydech v oblasti Ondřejníku. Kvůli nepřístupnému terénu vzlétl vrtulník a lékař byl připraven, že se ke zraněnému spustí na navijáku. 47letý muž ležel ve sněhu se zlomenou nohou. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pomoc mu prvotně zajistila horská služba. Pilotovi vrtulníku se nakonec podařilo přistát se strojem ve vzdálenosti zhruba sto metrů od pacienta a vysazení lékaře proto nebylo nutné. Bylo provedeno prvotní vyšetření postiženého, záchranáři zajistili podání potřebných léků a připravili muže k leteckému transportu."

Toto byl jen jeden z více než 400 výjezdů, které v posledních dnech musejí záchranáři denně řešit. Nárůst je enormní. V některých dnech je to až o 40 procent více, než je běžné. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Zatímco dlouhodobý průměr činí okolo 330 výjezdů za čtyřiadvacet hodin, v posledních dnech se počty pohybují okolo 400 i 450. Rekordní přitom byla sobota 2. ledna, kdy záchranáři museli zvládnout celkem 539 událostí, což znamenalo 65% nárůst."

Asi 50 z obsloužených pacientů má zjištěn Covid, což kvůli dekontaminace vozu i posádky zvyšuje délku zásahu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Apelujeme proto na občany, aby využívali linky tísňového volání 155 a zdravotnické záchranné služby opravdu v akutních případech. Stále běžně volají lidé s drobnými úrazy, nebo stavy, které jsou plně v gesci praktických lékařů."

Pro Covid positivní případy přibylo 5 nových posádek a nyní byly denní služby posíleny ještě o další 4 posádky. Záchranná služba už se dostává na hranici svých možností. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy