Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lavina v Jeseníkách usmrtila skialpinistu, Horská služba varuje

V Jeseníkách došlo v pátek 16. ledna k tragické události. Lavina v oblasti Velkého Kotle strhla skialpinistu, který se spolu se dvěma přáteli nacházel v lavinové oblasti. Horská služba upozorňuje všechny návštěvníky hor, aby dbali jejích pokynů a pohybovali se jen po značených trasách. Hřebenové túry nedoporučuje vůbec.

V Jeseníkách je od neděle vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí. Ve výšce 1300 metrů na mořem je vrstva sněhu 110 cm, v závětrných lavinových svazích je sněhu ještě více. Lyžaři, kteří se pustí mimo značené trasy, velmi riskují uvolnění lavin.

Jiří Hejtmántek, HS Ovčárna pod Pradědem: „Šli si sjet něco v kotli nějakou stráň a neměli tam vlastně co dělat a díky tomu, že je tolik sněhu, je kritická vrstva zhruba půl metru pod povrchem a oni se do té kritické vrstvy prolomili a odjela ta lavina.“

Vítězslav Kaller, náčelník HS Jeseníky: „Byl na místě mrtvej. Resuscitovali, byl pokus o resuscitaci ale nedopadlo to dobře. Byl tam i lékař ale po hodině resuscitace zhruba byla konstatována smrt.

V Jeseníkách napadlo během posledních dnů velké množství prachového sněhu a pobyt v lavinových oblastech je velmi nebezpečný.

Jiří Hejmántek, HS Ovčárna pod Pradědem: „Tady v Jeseníkách v této oblasti je to oblast Vysoké Hole na všechny světové strany, ať se to týče Velkého Kotle, Malého Kotle a na druhé straně Svinní Žleb, Medvědí Žleb tak tohle jsou všecko lavinové svahy. Každý ukázněný turista, který tyhle pravidla dodržuje, tomu žádné nebezpečí lavin nehrozí a může v klidu chodit na výlet.“

Zejména o víkendech se tady na horách nachází velké množství pěších turistů, běžkařů a skialpinistů.

Anketa, lyžaři na Pradědu: „Skialpy, na Pradědu. Určitě bysme nejeli tam, kde to je zakázané.“

„Dneska se nám líbí, akorát tedy hodně padá sníh.“

„My jsme šli ze Skřítku. Metrový závěje.“

„Úplně skvělé, napadl čerstvý sníh. Byli jsme na vrcholu a teď jedem tady na sjezdovce.“

„Je to dobrý, je hodně prašanu. Na stezkách.“

Horská služba zdůrazňuje, že těm, kteří se v horách pohybují jen po značených trasách, nebezpečí lavin nehrozí a mohou si užívat horského slunce i krásných zimních výhledů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy