Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová zvonička na Pustevnách? Trojanovice ji chtějí postavit do léta, přispět může i veřejnost

Stavbu zvoničky, na kterou budou moct přispět i lidé ve crowdfundingové sbírce, chce do letní sezony zrealizovat obec Trojanovice. Stavba má upozornit na "opomíjený duchovní význam" Pusteven. Poustevníkova zvonička má stát v místech, kde na konci 18. století přebýval ve své poustevně zdejší poslední poustevník Felix.

Historie Pusteven, dnes neuvěřitelně navštěvovaného místa, je mnohem delší než tamní ikony Libušín a Maměnka Dušana Jurkoviče. V Trojanovích na to upozornil rodák Josef Petr. Mělo by jít o víc než čtyři metry vysokou zvoničku. Stát bude naproti chaty Šumná, tedy na místě, kde stála původní poustevna z konce 18. století. 

Pavel Cupák, sochař: "Zvonička bude vyrobena z dubového dřeva, které svým stářím sahá až do dob života Felixe-posledního poustevníka na Pustevnách (kolem roku 1784). Navržená je z jediné desky mohutného věkovitého dubu a to tak, že bude zvnějšku opracovaná do tvaru lomeného oblouku jako symbolu sakrálního prostoru, víry a spirituality. Uvnitř tohoto prostoru je vyřezaná silueta člověka. Ta symbolizuje nerozlučnou spojitost víry a lidí, ducha a duše, víra bez svého nositele by byla prázdná. Samotná postava stojí poblíž tohoto místa víry a mírně nakloněné hlavy obou postav směřující k sobě, značí vzájemnou náklonnost a spojení. Postava má v těle kruhový otvor značící duši, která je opět symbolicky vrácena zpět do štítu kapličky jako zlacený terč-slunce, které celý prostor prozařuje a zpětně naplňuje onou vírou, kterou do těchto prostor přináší věřící. A samotný zvon je uložen v těle postavy, v siluetě uvnitř kapličky a symbolicky tak bije pro víru a vše, co nás přesahuje." 

Ve zvoničce bude zavěšena kopie zvonu, který byl odlit v roce 1738. 

Ivana Vrtalová, místostarostka obce Trojanovice: "„I kvůli symbolickému významu zvoničky, která bude jistou protiváhou komerční tváře dnešních Pusteven chceme, aby se peníze na její realizaci vybraly od lidí, spolků a organizací, tedy dárců, kteří stejně jako my, vidí v tomto projektu velký význam. Využít pro tento účel chceme platformu HITHIT, přes kterou bude možno od začátku března do poloviny dubna 2021 na poustevnickou zvoničku na Pustevnách přispět."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků