Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová zvonička na Pustevnách? Trojanovice ji chtějí postavit do léta, přispět může i veřejnost

Stavbu zvoničky, na kterou budou moct přispět i lidé ve crowdfundingové sbírce, chce do letní sezony zrealizovat obec Trojanovice. Stavba má upozornit na "opomíjený duchovní význam" Pusteven. Poustevníkova zvonička má stát v místech, kde na konci 18. století přebýval ve své poustevně zdejší poslední poustevník Felix.

Historie Pusteven, dnes neuvěřitelně navštěvovaného místa, je mnohem delší než tamní ikony Libušín a Maměnka Dušana Jurkoviče. V Trojanovích na to upozornil rodák Josef Petr. Mělo by jít o víc než čtyři metry vysokou zvoničku. Stát bude naproti chaty Šumná, tedy na místě, kde stála původní poustevna z konce 18. století. 

Pavel Cupák, sochař: "Zvonička bude vyrobena z dubového dřeva, které svým stářím sahá až do dob života Felixe-posledního poustevníka na Pustevnách (kolem roku 1784). Navržená je z jediné desky mohutného věkovitého dubu a to tak, že bude zvnějšku opracovaná do tvaru lomeného oblouku jako symbolu sakrálního prostoru, víry a spirituality. Uvnitř tohoto prostoru je vyřezaná silueta člověka. Ta symbolizuje nerozlučnou spojitost víry a lidí, ducha a duše, víra bez svého nositele by byla prázdná. Samotná postava stojí poblíž tohoto místa víry a mírně nakloněné hlavy obou postav směřující k sobě, značí vzájemnou náklonnost a spojení. Postava má v těle kruhový otvor značící duši, která je opět symbolicky vrácena zpět do štítu kapličky jako zlacený terč-slunce, které celý prostor prozařuje a zpětně naplňuje onou vírou, kterou do těchto prostor přináší věřící. A samotný zvon je uložen v těle postavy, v siluetě uvnitř kapličky a symbolicky tak bije pro víru a vše, co nás přesahuje." 

Ve zvoničce bude zavěšena kopie zvonu, který byl odlit v roce 1738. 

Ivana Vrtalová, místostarostka obce Trojanovice: "„I kvůli symbolickému významu zvoničky, která bude jistou protiváhou komerční tváře dnešních Pusteven chceme, aby se peníze na její realizaci vybraly od lidí, spolků a organizací, tedy dárců, kteří stejně jako my, vidí v tomto projektu velký význam. Využít pro tento účel chceme platformu HITHIT, přes kterou bude možno od začátku března do poloviny dubna 2021 na poustevnickou zvoničku na Pustevnách přispět."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy