Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Celníci překazili obchod s drogami na Darknetu. Gang z Karviné převáděl utržené peníze do virtuálních měn Ethereum a Bitcoin

Ostravští celníci zajistili úplně poprvé tři čtvrtě milionu korun ve virtuální měně Ethereum. Peníze pocházely z dobře organizovaného prodeje drog, který vedla skupina sedmi lidí z Karviné ve věku od 24 do 28 let. Měli několik pěstíren konopí a více než 5 let nakupovali na internetové síti Darknet všemožné drogy od kokainu až po extázi, které pak dál prodávali. Tři z nich už jsou ve vazbě.

VIDEO: Celní správa ČR

Ostravští celníci ze Sekce pátrání mají za sebou rozsáhlý zátah na obchodníky s drogami v Karviné. Odhalili skupinu sedmi lidí ve věku od 24 do 28 let, kteří nejméně od roku 2015 nakupovali ze zahraničí prostřednictvím latentních sítí Darknet drogy a látky s hormonálním účinkem. Ty pak dál přeprodávali. Pro členy dobře organizovaného gangu si celníci přišli v úterý 12. ledna a do dalšího dne ještě zajišťovali důkazy.

Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel: "Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor a pozemků objevili kokain, marihuanu, hašiš, metamfetamin, tablety extáze, MDMA, LSD, anabolické steroidy a jiné látky s hormonálním účinkem. Zajistili dvě vozidla v hodnotě cca 500 000 Kč. Jako výnos z této trestné činnosti byla jednomu z pachatelů zajištěna i virtuální měna Ethereum v hodnotě 750 000 Kč."

Gang se zabýval také nelegální výrobou metamfetaminu a indoorovým pěstováním konopí s vysokým obsahem THC. Všechny tyto látky následně distribuoval po celé České republice se značným finančním ziskem.

Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel: "Pěstírny se našly dvě. Jedna v bytě, kde podezřelá osoba bydlela a jeden byt byl speciálně upravený na moderní indoor pěstírnu konopí s vysokým obsahem THC. Zde se využitím hydroponické technologie pěstovalo 50 ks rostlin konopí."

Celníci také poprvé v historii zajistili místo peněz virtuální měny, které se v současné době dostávají do popředí jako nové typy platidel.

Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel: "Hlavní pachatel většinu finančních prostředků převáděl do virtuálních měn Bitcoin a Ethereum. U něj byla zajištěna i hardwarová peněženka na virtuální měny a mobilní telefon s nainstalovanou softwarovou peněženku."

Na případu začali celníci pracovat v září roku 2019. O podezřelých nákupech drog na Darknetu, které šly ze zahraničí do České republiky je informoval evropský policejní úřad Europol. Do akce se pustilo šest realizačních skupin celníků a policistů a závěrečného zajištění sedmi lidí se zúčastnila i speciální složka celní správy - Skupina operativního nasazení. Případ si následně převzalo moravskoslezské policejní ředitelství.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Pět osob si vyslechlo obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, u dvou lidí je totožný trestný čin posuzován jako přečin s trestní sazbou do pěti let. Proti jedné osobě ze skupiny je trestní stíhání rozšířeno o přečin výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem."

Soud tak bude v rozhodování o výši trestu posuzovat každého zvlášť.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Tři osoby ze skupiny obviněných jsou ohroženy trestem odnětí svobody na dvě léta až deset let. Další tři můžou být ve vězení od jednoho roku do pěti let. A poslední člověk s rozšířeným obviněním je ohrožen trestem odnětí svobody od osmi do dvanácti let."

Tři z obviněných byli vzati do vazby a zbylí čtyři jsou vyšetřováni na svobodě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy