Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nepříznivé počasí zhatilo přistání letadla na ostravském letišti, odletělo do Polska

Personálu ostravského letiště v Mošnově se v pondělí ráno nepodařilo udržet přistávací dráhu v provozuschopném stavu. Jedno letadlo po nezdařeném pokusu a následném vyčkávání nakonec odletělo do Polska.

Nákladní turbovrtulové letadlo ATR-42 přiletělo z německého Kolína nad Rýnem chvíli po 6. hodině. Pilot sklesal k k letišti, ale nepřistál. 

Ranvej v té době byla pokryta sněhem a ledem, jak byli piloti informováni i v systému ATIS. 

ATIS: "RUNWAY IN USE 04 RUNWAY CONDITIONS RUNWAY 04 COMPACTED SNOW AND ICE UP TO 2 MILIMETRES 100 PERCENT CONTAMINATION BRAKING ACTION MEDIUM TO POOR TWYS AND APRON DRY SNOW AND ICE BRAKING ACTION POOR"

Pilot následně hodinu pak vyčkával v okruzích poblíž Ostravy. Protože však stále hustě sněžilo, rozhodl se odletět na jiné letiště. Z rádiového hlášení vyplynulo, že zamíří do polské Vratislavi. 

I přes vytrvalou snahu letištního personálu a nasazení potřebné techniky sněžení způsobilo zpoždění odletu uzbeckého nákladního letadla Boeing 767 do Taškentu. Ten měl na své pravidelné lince odletět po 5. hodině a odletěl o dvě hodiny později. 

Michal Holubec, provozní ředitel letiště Ostrava: "Provoz letiště byl v ranních hodinách ovlivněn aktuálním počasím. Ve finále je rozhodnutí, zda přistane či odstartuje vždy na pilotovi a také na provozních minimech, která má stanovena každá letecká společnost."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy