Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemění se nic, nouzový stav pokračuje. Vláda vyhlásila nový, platit začne od půlnoci

Vláda rozhodla o pokračování nouzového stavu. Vyhlásila nový, který naváže na aktuálně končící. Začne platit od půlnoci, v pondělí 15. února, nejméně čtrnáct dnů. Podle předsedy vlády Andreje Babiše kabinet nový nouzový stav vyhlásil na základě jiné skutkové podstaty a na žádost hejtmanů.

Původní nouzový stav, který platil do 14. 2. byl vyhlášen kvůli pandemii Covid-19. Nový nouzový stav je podle ministryně financí a vicepremiérky Aleny Schillerové vyhlášen proto, že o to požádali hejtmani a primátor Prahy. O ústavnosti tohoto kroku mluví údajné právní analýzy vlády.

Alena Schillerová, vicepremiérka ČR: "Vláda schválila žádost hejtmanů a primátora Prahy o vyhlášení nouz. stavu. Děkuji Asociaci krajů za věcnou diskuzi, která vedla k našemu společnému cíli. Tím není nic menšího, než ochrana zdraví nás všech. Hejtmani jsou lidem blíž, než opoziční poslanci v malostranských palácích."

O žádosti hejtmanů v neděli informoval i také hejtman Moravkoslezského kraje Ivo Vondrák. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Dnes jsme se dohodli na tom, že všichni hejtmani požádáme o vyhlášení nouzového stavu. Je to v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi." 

Andrej Babiš sdělil, že vláda bude znovu vyjednávat a hlasování o prodloužení nouzového stavu se bude opakovat, protože situace za 14 dnů nezlepší natolik, aby se mohlo pokračovat bez něj. 

Podle ministra Havlíčka skončí omezení úředních hodin na úřadech. 

Nový nouzový stav bude od pondělí platit i přes upozornění některých poslanců a veřejných autorit na jeho neústavnost. Toto ale bude muset posoudit Ústavní soud ČR.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy