Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 15. 2. 2021

Epidemiologická situace v kraji je stabilní, zásadně se ale nelepší. Ohrožuje nás ale nová mutace, která se zřejmě bude jmenovat Česko-Slovenská, vychází totiž z té britské a je velmi virulentní. Kraj dostal nařízení, že má vyčlenit další lůžka pro nemocné, očekává se totiž jejich nárůst až o 40 procent. Hejtman by také rád na vládě prosadil brzkou možnost přednostního očkování učitelů. 1. 3. se totiž mají vrátit do škol děti z devátých a maturitních ročníků.

Největší riziková místa jsou stále školská zařízení. Nejde ale o děti, nýbrž o učitele a zaměstnance. Stejně tak má hygiena záchyty v některých firmách. 

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Trošku se nám zvýšily počty lidí na jednotkách intenzivní péče a především na umělé plicní ventilaci, což je právě to největší riziko, které se teď bude velmi pečlivě sledovat. Právě zatížení jednotek intenzivní péče bude v podstatě svým způsobem i určujícím pro to, jaká opatření se budou přijímat pro budoucnost, případně rozvolňovat."

Kraj dostal opět příkaz nachystat další lůžka, protože se očekává nárůst nakažených až o 40 procent.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Já teda pevně věřím, že k tomu nedojde, ale je to v podstatě výsledek jakýchsi analýz rizik a je to to, co neustále opakujeme, že je omyl si myslet, že je ta situace nějak skvělá, ona skutečně je stále vysoká, vysoce riziková."

Dál probíhá očkování prioritní skupiny zdravotníků a seniorů nad 80 let. Do kraje už přišlo na 60 tisíc dávek vakcín a předpokládá se, že od března bude každý týden chodit 11 700 dávek až do konce března. Očkování je tak teď priorita.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Já jsem požádal minulý týden na jednání s vládou, aby se začala očkovat skupina učitelů, protože víte dobře, že jsme se hejtmany s vládou dohodli na tom, že od 1. 3. by se měla začít otevírat výuka pro maturitní a pro deváté ročníky a protože máme 40 procent učitelů starších 50 let, tak jsem požádal, zda-li bychom nemohli v rámci té fronty nastavit i jiné priority, než ty věkové, protože potřebujeme aby ty děti i ti učitelé byli v pořádku."

Další informace v záznamu brífinku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy