Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pozor na padající sníh, led a rampouchy ze střech. Hasiči s tím teď mají plné ruce práce

Hasiči v těchto dnech vyjíždějí odklízet nebezpečné rampouchy, led i sníh ze střech. Případný pád totiž může ohrozit chodce a poškodit nejen zaparkovaná auta. Hasiči zároveň upozorňují, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů je právě povinností majitelů objektů. Hasiči vyjíždějí pomáhat pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední nebezpečí zranění chodců či ničení majetku.

Hasiči mají na kontě už několik desítek zásahů spojených s odklízením nebezpečných rampouchů i sněhu ze střech a okapů.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Předpokládáme, že počty rampouchů a sněhových či ledových převisů budou kvůli teplejšímu počasí a tání v následujících dnech narůstat. Proto také upozorňujeme chodce, hlavně v centrech měst, aby byli opatrní a vyhýbali se rizikovým místům pod střechami, které jejich majitelé „zapomněli“ uklidit."

Hasiči mají na svém webu aktuální seznam firem s jejich adresou, telefonními a e- mailovými kontakty, které jsou ochotny odstraňovat sníh a později i led a nebezpečné ledové rampouchy ze střech objektů za úplatu. Nyní je v tradičním seznamu, děleném podle okresů, celkem 89 firem. Jen minimum z nich se během zimy z tohoto seznamu odhlašuje. Seznam, otevřený pro všechny subjekty, je nyní k dispozici na webu HZS MSK po celé zimní období s pravidelnými týdenními aktualizacemi.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "V první řadě je potřeba zdůraznit, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů se střech je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů, ať už jsou v majetku či správě obce, kraje, státu, nebo v soukromých rukách."

Již ve stavební dokumentaci je uvedeno a schváleno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů. Žadatele o pomoc v případech, když bezprostřední nebezpečí nehrozí, zpravidla odkazujeme na komerční služby."

Lepší možnost pomoci s větší dávkou sněhu a ledu na střechách mívají dobrovolní a podnikoví hasiči, kteří se mohou s vedením jednotlivých obcí dohodnout na odstranění sněhu a ledu ze střech objektů v jejich správě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy