Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Masarykova SŠ zemědělská v Opavě investuje do svého zázemí

Stát se moderním centrem zemědělské výuky v celém regionu je hlavní cíl Masarykovy střední školy zemědělské v Opavě. Proto investuje desítky milionů do svého zázemí.

Opavská zemědělka má dlouholetou tradici, ale snaží se být i moderní školou 21. století v kontextu celé České republiky.

Arnošt Klein, ředitel Masarykovy SŠ zemědělské: “Naše škola a vedlejší školní statek slaví 100 let a naštěstí se podařilo tento nádherný komplex odborného vzdělávání zachovat. My jsme společně se zřizovatelem, MS kraje, postupnou rekonstrukci školního statku a už se nám podařilo v nevyužívaných prostorech školního statku vybudovat modern laboratoře, učebny a dílny. Podařilo se nám také zrekonstruovat skleníkový areál a v současné době velice intenzivně pokračuje rekonstrukce nových dílen a nového skladu strojů. V loňském roce, což byla taková výrazná investice, se nám podařilo zakoupit spoustu moderních strojů a mechanizace pro výuku tzv. chatrého zemědělství.”

Proč je důležité mít tyto moderní stroje?

Arnošt Klein, ředitel Masarykovy SŠ zemědělské: “Protože takové moderní stroje už v provozu jsou a škola by měla žáky připravovat na to, co je v provozu potřeba. A navíc jsme šli takovou modernější cestou do budoucna, že jsme pořídili stroje, které jsou nabité GPS technologiemi, udělali jsme si smlouvu na využití družicových snímků a chcem žáky vyučovat i tzv. precizní zemědělství. Ekologie a Krajina musí být v souladu. A významné je to i ekonomicky. Takové stroje zemědělcům ušetří spoustu peněz. Chceme, aby se s tím naši žáci naučili pracovat.”

Dá se naučit žáky ovládat tyto stroje distanční výukou?

Arnošt Klein, ředitel Masarykovy SŠ zemědělské: “To velice těžko. Ty stroje jsou různé, počítačem řízené, takže je to na dálku nenaučíte. K tomu jsou potřeba hodiny praxe a nácviku.”

Jak velká to byla investice a kdo se nan í podílel?

Arnošt Klein, ředitel Masarykovy SŠ zemědělské: “Moderní mechanizační prostředky na školním statku platil zejména zřizovatel, ta investice dosáhla asi dvaceti milionů korun. Nezávisle na tom se ale škola vybavuje už řadu let ze svých prostředků a take díky tomu, že je centrem odborného vzdělávání. Každý rok modernizujeme zhruba za 2 a půl milionu korun. Za posledních šest let to tedy dělá 15 milionů korun.”

Jakým směrem byste chtěl školu posunout v nejbližších letech?

Arnošt Klein, ředitel Masarykovy SŠ zemědělské: “Chceme, aby tady vzniklo velké vzdělávací centrum, které tu kdysi bylo a záviděla nám ho půlka Evropy. Školu máme naplněnou, statek modernizujeme a chceme se řídit bavorským systémem, aby tady bylo jedno moderní vzdělávací zařízení pro praxi, které by využívali žáci mnoha škol.”

Tyto stroje Masarykovy střední školy zemědělské pomáhaly i při zimních kalamitách s odhrnováním sněhu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy