Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Těžba uhlí definitivně skončila i na dole ČSA, horníci vyvezli poslední vozík

Těžba uhlí skončila v sobotu 27. února 2021 i na dole ČSA. Po deváté hodině horníci vyvezli na povrch symbolický poslední důlní vozík.

video: OKD, a. s., kamera: David Rojíček

Slavnostní, dá se říct až pietní akce, se konala jen v úzkém kruhu lidí. Hosté, kteří by byli za normálních okoloností pozvaní, u ní nemohli být. Epidemická situace vše znemožnila. Důl Československé armády se do dějin hornictví zapíše číslem 144 418 264 - to je počet tun uhlí, který zde byl od roku 1951 vytěžen.

Radim Tabášek, výkonný ředitel OKD: „Stejně jako u Dolu Darkov, tak i a za existence dolu ČSA bylo vyraženo stovky kilometrů chodeb a těžilo se v hloubce až 1200 m pod povrchem.Ty nejhlubší sloje tam byly uloženy v podobné hloubce." 

Tato šachta, která patří k jedné z nejstarších u nás, vznikla sloučením čtyř jiných dolů: Františka, Jindřich, Jan Karel a Hlubina. 

Milan Adrýsek, závodní dolu: „Důl ČSA ukončil těžbu po téměř sedmdesáti letech své existence pod tímto názvem.“ 
Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: „Počínaje březnem 2021 budou Doly Darkova a ČSA patřit pod státní podnik DIAMO. Společnost OKD bude nadále těžit v Dole ČSM, kde se bude uhlí také na povrchu následně upravovat. Společnost OKD nyní pracuje se střednědobým plánem, který počítá s těžbou na Dole ČSM v roce 2021 i v roce 2022."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy