Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 1. 3. 2021

V počtech nakažených na tom zatím nejsme nejhůře, ale roste obava, že by se situace mohla zhoršovat. Nemocnice mají obsazena covidová lůžka z 80 procent. Velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě už začalo fungovat. Očkování je teď nejvyšší priorita, zvýší se i počet dodávaných vakcín, v březnu by jich mělo do kraje přijít na 109 tisíc. Hejtman zároveň vyzval veřejnost k dodržování mimořádných opatření. Následujících 10 dní podle něj bude kritických.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Sice na tom nejsme nejhůře, ale stále dochází k nárůstu, to je situace, která nám nedělá radost. Zatím to vypadá tak, že nejsou hlavním zdrojem nákazy u nás výrobní závody. Je to dáno tím, že řada firem opravdu testuje. Dneska máme jedinou firmu, která má 22 nových případů, a to je firma z Nového Jičína, Visteon Autopal."

Podle hejtmana není proto nutné ochromovat průmysl. 

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Karanténa i izolace se prodlužuje na 14 dní, je to dáno tím, že britská mutace setrvává v organismu déle. Koeficient R reprodukce je u nás na úrovni 1,16, ale ta situace není optimistická, bojíme se toho, že to bude narůstat a bude to mít vliv na zdravotnictví."

Covidová lůžka v nemocnicích jsou obsazena z 80 procent. Priorita následujících dní je očkování. Proočkováno je 60 procent 80+, začíná se teďka s registrací a rezervací lidí starších 70+, je to asi 115 tisíc lidí. Začali se očkovat také učitelé 55+. Narůstají počty dávek vakcín a domluveno už je očkování u prvních třiceti praktických lékařů, kteří budou pomáhat s očkováním.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Od Pfizer bychom měli dostat během měsíce března 67 860 dávek, 14 760 dávek Moderny a 26 931 od Astry Zenecy, což je celkem 109 551 vakcinačních dávek, což je více za celý březen, než byly za měsíce leden a únor. Z tohoto pohledu jsme také spustili to velkokapacitní očkovací centrum. A připravují se i další vysokokapacitní centra v Třinci, ve Frýdku-Místku. Zatím nám běží už v Rýmařově, Bruntále, v Opavě, ta má poměrně velmi vysoký výkon."

Hejtman také komentoval situaci kolem mimořádných kontrol na hranicích okresů. 

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Musí se tomu věnovat v našem kraji 900 policistů a předpokládá se 500 vojáků. Ta snaha bude v maximální možné míře zajistit plynulost dopravy, protože nikdo z nás si nepřeje, aby tyto hlídky při těch namátkových kontrolách nějakým způsobem komplikovaly dopravu do zaměstnání a zpět."

Zároveň odmítl tvrzení, že by byly kolony kvůli hlídkám, které kontrolují projíždějící řidiče.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Nebylo to dáno těmito hlídkami, bylo to v podstatě dáno dopravními komplikacemi, takže dneska obecně je nějaká vyšší zátěž dopravních spojů v našem kraji. Nikdo nevíme pořádně proč, ale nebylo to dáno těmito hlídkami. Každopádně mám ten příslib, že se budou snažit ty kontroly dělat tak, aby to neovlivňovalo plynulost dopravy. Takže prosím, buďte k nim také tolerantní, jsou to rozkazy, které dostávají ze strany svých nadřízených a musí je respektovat."

Následujících 10 dní bude podle hejtmana velmi kritických, pokud lidé dodrží opatření, mělo by to vést ke snížení počtu nákaz.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Ukazuje se, že očkování funguje, pomáhá, takže my potřebujeme získat trochu čas, abychom mohli mít možnost proočkovat. Takže já bych chtěl vás všechny vyzvat. Dodržujme ta pravidla, není to nic dramatického. Vím, že to je sice nepříjemné, ale je to v daný okamžik jediná šance, jak zabránit tomu růstu. A buďme rádi, že zatím teda u nás ten růst není tak dramatický jako v jiných krajích. Zkusme dodržet ta pravidla, která jsou navržena, protože takový výrazný lockdown a takovými lockdowny si prošla celá řada zemí. Izrael si jím prošel několikrát, a to očkuje výrazně rychleji než my. Tak prosím zkusme být ještě chvilku trpěliví."

Více informací najdete v záznamu celého tiskového brífinku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy