Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Veletrh fiktivních firem poprvé online

Obchodní akademie v Ostravě - Mariánských Horách dodržela tradici a uspořádala i letos Mezinárodní veletrh fiktivních firem. Poprvé v online podobě.

Jak se lišila příprava toho vašeho veletrhu, který tradičně probíhal fyzicky, ale tentokrát, samozřejmě kvůli vnějším podmínkám, online?

Magda Březná, koordinátorka Veletrhu fiktivních firem: "Jak jste řekl správně, tak vždycky jsme samozřejmě měli ten klasicky tradiční veletrh přímo na Černé louce, vzhledem k situaci pandemické, která opravdu tady je, tak jsme měli zvoleny dvě verze, jednak tu tradiční a jednak samozřejmě on-line verzi. Všichni účastníci, kteří byli osloveni, jsme už taková velká fiktivní rodina, tak dostali propozice jednak pro tradiční veletrh, pokud by se nám to podařilo, jednak samozřejmě pro ten on-line veletrh. Ta příprava je vždycky náročnější v tom, že si opravdu musíme stanovit nějaké cíle, co má být hlavním úkolem, hlavním cílem toho daného veletrhu fiktivních firem. Nicméně situace, která nastala, tak nám samozřejmě nahrála právě na ten on-line veletrh, to znamená řídili jsme se tou druhou verzí."

Byl o tuto formu zájem a nebo ti vaši spolupracovníci z jiných škol a jiných zemí byli zklamáni, že ten osobní veletrh letos nebude?

Magda Březná, koordinátorka Veletrhu fiktivních firem: "Máte pravdu osobní kontakt je osobní kontakt a je to opravdu už dneska i na přátelské bázi. Nicméně byla jsem i velmi mile překvapená, že ty tradiční školy, které se vždycky přihlašovaly na ten klasický veletrh, se nám přihlásily i on-line, a celkem se nám přihlásilo 12 škol, z toho čtyři byli ze Slovenska a 8 bylo z České republiky. Takže opravdu ti tradiční vystavovatelé se nám přihlásili a jsme za to velmi vděční."

Předpokládám, že ta pravidla veletrhu se tentokrát musela trošičku pozměnit kvůli té on line formě. Takže jak jste je připravili a jaké byly kategorie?

Magda Březná, koordinátorka Veletrhu fiktivních firem: "Kategorie jsme tentokrát rozdělili na dvě oblasti. První byla ústní část, která probíhala čtvrtého března a soutěžilo se v prezentaci a soutěž Firma v devadesáti sekundách v anglickém jazyce. Dopředu nám byly poslány čtyři kategorie a ty byly dopředu vyhodnoceny, kategorie Stánku, Sloganu, Vizitky a Podnikatelského záměru."

Ten stánek mě zajímá, žáci stavěli fyzický stánek a nebo ho ve photoshopu vykonstruovali tak, aby byl vidět?

Magda Březná, koordinátorka Veletrhu fiktivních firem: "Opět máte pravdu. Za mnou je zrovna stánek naší školy, který děvčata s vyučující samozřejmě postavili fyzicky. Nicméně spousta škol, protože jak probíhala pandemie, ať už je to na Slovensku nebo u nás, tak potom samozřejmě volali a domlouvali jsme se opravdu velmi urychleně a on-line jsme se domlouvali na tom, že udělají různé photoshopy a printy na to, aby když ta prezentace potom ústně probíhala, abychom nějaký ten stánek aspoň viděli třeba v rámci toho photoshopu."

Říkali jsme, že samozřejmě osobní kontakt se nahradit nedá. Přesto má ta on-line forma nějaké výhody?

Magda Březná, koordinátorka Veletrhu fiktivních firem: "Výhodou určitě bylo to, že jak my vyučující, tak samozřejmě i naši žáci, se museli velmi rychle přizpůsobit těmto daným podmínkám, což si myslím, že je obrovskou výhodou i do budoucna, protože je vidět, že jsme velmi akceschopní a velmi flexibilní. Takže v tomhle určitě vidím nějaké pozitivum."

Podle jakých kritérií porota hodnotila výtvory žáků a známe nějakého absolutního vítěze?

Magda Březná, koordinátorka Veletrhu fiktivních firem: "Co se týče hodnocení poroty, tak tentokrát jsme porotu složili z vyučujících jednotlivých škol. To znamená, že pokud škola měla dvě fiktivní firmy, tak hodnotil jenom jeden vyučující za danou školu, a hodnotilo se to opravdu stylem, že každý vyučující, nesměl akorát hodnotit svoji vlastní školu, ale jinak hodnotil v bodovém rozmezí 1 až 5 bodů, kde 5 bodů bylo maximum. Takhle se daly hodnotit jak kategorie, které by dopředu, tak kategorie toho 4.3., které byly ústní. A absolutní vítěz, těžko říct, protože všichni byli vítězi, to si musíme opravdu říct dopředu, udělali na tom obrovský kus práce v této velmi nelehké době a myslím si, že opravdu spolupráce vyučujících s žáky, kteří byli na druhé straně obrazovek, není opravdu jednoduchá. A připravit takovýto veletrh taky nebylo jednoduché. Takže já bych opravdu nechtěla hodnotit, kdo byl absolutní vítěz, protože pro mě byl vítěz opravdu každý, kdo se zúčastnil."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy